Clergy Appointments


Clear Opens (as of Dec. 3, 2019)

Clergy Appointments (as of July 1, 2019)

Extension Ministries (as of July 1, 2019)

Other Appointments (July 1, 2019)

Most recently announced appointments are at the top in bold. Appointments are full-time unless otherwise indicated.
 

Brad Herman (Newly Licensed Local Pastor) to Richfield:  Recovering Love New Church Start (Twin Cities District), fulltime, from no appointment or assignment, effective January 1, 2020.

Paula K. Colton (Full Deacon) appointed to Voluntary Leave of Absence:  Transitional Leave, from Deacon of Family & Outreach Services, Excelsior (Twin Cities District), less than fulltime (.75), effective December 1, 2019.

Katie E. Matson-Daley (Licensed Local Pastor) appointed as Intentional Interim Pastor at Red Wing:  First (River Valley District), fulltime, from No Appointment or Assignment, effective January 1, 2020. Katie follows Clay Oglesbee who has been serving as interim lead pastor in the retired status.

Trevor Maine (Licensed Local Pastor) appointed as Associate Pastor to Minneapolis:  Northeast (Twin Cities District), less than fulltime (.5) from No Appointment or Assignment, effective November 1, 2019.

CherLue Vang (Retired Elder – Western North Carolina Conference) appointed to Oakdale:  Faith United Methodist Hmong Fellowship (Twin Cities District) less than fulltime (.25), from No Appointment or Assignment, effective November 1, 2019.

Vicheye Young (Licensed Local Pastor) to No Appointment or Assignment from Oakdale:  Faith Hmong Fellowship (Twin Cities District), less than fulltime (.25), effective November 1, 2019.

Jeramy Girard (Licensed Local Pastor) appointed to Extension Ministry:  Mayo Clinic Staff Chaplain (River Valley District) less than fulltime (.5), from Extension Ministry:  Mayo Clinic CPE Residency, fulltime, effective September 1, 2019.


Susan Mullin (Full Deacon) appointed to Appointment Beyond the Local Church:  Minnesota Interfaith Power & Light (MNIPL), Senior Faith Leader Fellow, (Twin Cities District), less than fulltime (.25) from Voluntary Leave of Absence:  Transitional Leave , effective October 7, 2019.

Scott D. Jakel (Member Other Denomination – ELCA) assigned as interim pastor to Prairie Spirit Parish – Owatonna, Dodge Center (River Valley District), fulltime, from no appointment or assignment in the Minnesota Annual Conference, effective October 1, 2019. Scott has been serving as pastor at Our Savior’s Lutheran Church in Hastings, Minnesota
 

Cullen C. Tanner (Full Elder) appointed to Extension Ministry:  Office of the Minnesota Annual Conference of The United Methodist Church, Connectional Ministries Project Coordinator, fulltime, AND assigned to Anoka:  Roots and Branches (formerly known as Anoka:  Northern Light) (Big Waters District), less than fulltime (.25), from appointed to Anoka:  Northern Light, less than fulltime (.75), effective September 1, 2019.


Loren M. Olson (Full Elder) appointed to Extension Ministry:  Mayo Health Systems, Hospice Chaplain, Albert Lea, less than fulltime (.5) and Prairie Spirit Parish:  Owatonna, Dodge Center, less than fulltime (.5) (River Valley District), from Prairie Spirit Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District), fulltime, effective September 1, 2019. Loren’s appointment to Prairie Spirit Parish will end September 30, 2019, and he will continue less than fulltime (.5) in Extension Ministry as Hospice Chaplain at Mayo Health Systems, Albert Lea, effective October 1, 2019.

Lori K. Anderson (Licensed Local Pastor) to No Appointment or Assignment from Ham Lake:  Cedar (Big Waters District), less than fulltime (.75), effective September 15, 2019.

Michael Baker (Other Denomination – Evangelical Covenant Church) appointed to Arlington and Norwood:  Church in the Maples (Southern Prairie District), fulltime, from No Appointment or Assignment in the UMC, Minnesota Annual Conference, effective October 1, 2019.

Judy Ganz (Member Other Denomination – Moravian) assigned to Ham Lake:  Cedar (Big Waters District), as Interim Pastor, less than fulltime (.25), from No Appointment or Assignment, effective September 15, 2019.

Hope Hutchison (Provisional Deacon) appointed to Minneapolis:  Richfield (Twin Cities District), as Director of Children, Family and Community Ministries, less than fulltime (.5), from Minneapolis:  Northeast (Twin Cities District), less than fulltime (.5) as Minister of Spiritual Formation & Community Justice, effective September 1, 2019.

Mary Lou Sixberry (Licensed Local Pastor) appointed to Hoyt Lakes:  Trinity (North Star District), less than fulltime (.25) and Gilbert (North Star District), less than fulltime (.25) from Gilbert less than fulltime (.25), effective September 1, 2019.

Daniel Dempster (Licensed Local Pastor) to Discontinued/No Appointment or Assignment from Madelia, less than fulltime (.25), effective September 1, 2019.

Jacob Holck (Laity) assigned as Interim to Appleton:  First, Bellingham:  Zion, Correll UMC, Marietta UCC (North Star District), less than fulltime (.5) from No Appointment or Assignment, effective September 15, 2019.

Kathleen Menne (Full Deacon) appointed to Extension Ministry:  Sanford Health, Fargo, Director of Spiritual Care, full time, from Extension Ministry:  Mayo Clinic Health System, Mankato Palliative Care, Chaplain, less than fulltime (.75), effective August 26, 2019.

Deborah Nissen (Member Other Denomination – ELCA) assigned as Interim Pastor to Beardsley, Ortonville:  Zion Lutheran (North Star District), less than fulltime (.75), from No Appointment or Assignment in the Minnesota Annual Conference, effective August 4, 2019.

Donald R. L. Bird (Retired Elder) assigned to Akeley (North Star District), less than fulltime (.5) from No Appointment or Assignment, effective September 1, 2019.

Eli Somers (Licensed Local Pastor) to No Appointment or Assignment from Arlington, Norwood:  Church of the Maples (Southern Prairie District), effective August 1, 2019.


Edwin DuBose (Member Other Denomination – ELCA) appointed as Interim Pastor to Little Prairie (River Valley District), less than fulltime (.75), from no appointment or assignment, effective July 1, 2019.

Dianne Ciesluk (Full Elder) appointed as Interim Pastor to Stanton (River Valley District), less than fulltime (.25) from Little Prairie (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019.

Keith Mercer (Licensed Local Pastor) appointed to Douglas, Hammond:  Bethlehem (River Valley District), less than fulltime (.25), from Danube, Middle Creek, Renville (Southern Prairie District), fulltime, effective July 1, 2019.

Ricardo Alcoser (Member Other Denomination - Baptist) appointed to Richville and Ottertail (North Star District) from Douglas/Hammond:  Bethlehem (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019.

Larry G. Kasten (Retired Full Elder) assigned to Lydia:  Zion (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019. Larry has been appointed to Lydia: Zion prior to his retirement.

David Sorrel (Member Other Denomination - Church of the Nazarene) assigned to Long Prairie: Peace United (North Star District), less than fulltime (.25) from Drayton, St. Thomas, Pembina and Humboldt (Northeast District, Dakotas Conference), effective July 15, 2019.

Kathy Wiirre (Qualified Lay Person) assigned to Fergus Falls: Church of Peace (North Star District), less than fulltime (.5), from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2019.

Dianne E. Ciesluk (Full Elder) appointed to Personal Leave from Little Prairie, (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019.

Durene Cornell (Licensed Local Pastor) ASSIGNED to Renville (Southern Prairie District), less than fulltime (. 25), serving in the retired status, effective July 1, 2019.

Christopher H. Kneen (Full Elder) APPOINTED to Military Deployment Leave from Resurrection UMC of Hastings (River Valley District), fulltime, effective August 16, 2019.

Kelly R. McCuaig (Full Elder) APPOINTED to Alamogordo:  Grace (Clovis District, New Mexico Conference), fulltime, from Mankato:  Hilltop (Southern Prairie District), effective July 1, 2019.

Victoria A. Rebeck (Full Deacon) APPOINTED to Transitional Leave from Appointment Beyond the Local Church:  Director of Public Relations, Office of Marketing and Communications, General Board of Higher Education and Ministries, effective April 1, 2019.

G. Kendall Hughes (Full Elder) APPOINTED to Personal Leave from Extension Ministries:  Rochester:  US Department of Justice – Federal Bureau of Prisons-Federal Medical Center Chaplain (River Valley District), effective January 1, 2019.

Walter C. Lockhart, IV (Full Elder) APPOINTED as Executive Pastor to Minneapolis:  Simpson (Twin Cities District), less than fulltime (.25) from Minneapolis:  Walker, Simpson (Twin Cities District), fulltime, effective July 1, 2019.

Carrollee Smith (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Alden (Southern Prairie District), less than fulltime (.25) from ASSIGNED to Alden, less than fulltime (.25), effective July 1, 2019.

Asa Tessness (Licensed Local Pastor) to No Appointment or Assignment from Associate at Cannon Falls:  Christ (River Valley District), fulltime, effective June 30, 2019.

Eric Elkin (Other Denomination – ELCA) APPOINTED as Lead Pastor to Eagan:  Advent (River Valley District), fulltime, from Interim Lead Pastor at Minneapolis:  Richfield (Twin Cities District), fulltime, effective July 1, 2019.

Pamela Seebach (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Mabel/Newburg/Harmony (River Valley District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2019.

David Stoeger (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Preston/Wykoff (River Valley District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2019.

Kayla Brunkow (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Grey Eagle, Sauk Centre (North Star District), less than fulltime (.75) from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2019.

Justin Dietel (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Fosston (North Star District), less than fulltime (.25) as Director of Children and Youth, effective July 1, 2019.

Amy Dinkel-VanValkenburg (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Deer Creek, Wadena: Joyful Spirit (North Star District), fulltime, from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2019.

Ruth Gangloff (Retired Licensed Local Pastor) APPOINTED to Grey Eagle, Sauk Centre (North Star District), less than fulltime (.25) from Sauk Centre (North Star District), less than fulltime (.5), effective July 1, 2019.

Abby Kammann (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Corcoran:  Immanuel (Big Waters District), fulltime, from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2019.

Roger Parrish-Siggelkow (Licensed Local Pastor) ASSIGNED to serving in the Retired Status at Moose Lake (Big Waters District), less than fulltime, (.25) and Cromwell (North Star District), less than fulltime (.25), from Finlayson UMC/Sandstone UCC/Moose Lake UMC (Big Waters District), effective July 1, 2019.

Cynthia Spear (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to St. Charles, Dover (River Valley District), less than fulltime (.75), from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2019.

Penny Bonsell (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Finlayson UMC, Sandstone UCC (Big Waters District), less than fulltime (.75), from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2019.

Churho Jonathan Lee (Full Elder) APPOINTED to Extension Ministry:  Maple Grove - Christ’s Community Moravian Church (Big Waters District), fulltime, from Corcoran:  Immanuel (Big Waters District), fulltime, effective July 1, 2019.

Krey Leesman (Provisional Elder – Illinois Great Rivers Conference) APPOINTED to Danube: Zion, Olivia: Faith, Middle Creek (Southern Prairie District), fulltime, from Maquon, Douglas, Orange Chapel Parish (Spoon River District, Illinois Great Rivers Conference), effective July 1, 2019.

Donna J. Martinson (Full Elder) APPOINTED to Family Leave of Absence from Le Center (Southern Prairie District), less than fulltime, and St. Peter:  Good Samaritan Fellowship (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2019.

Clay D. Oglesbee (Full Elder) ASSIGNED as Interim Lead Pastor in the Retired Status to Red Wing:  First (River Valley District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2019. Clay has been APPOINTED as Lead Pastor at Red Wing:  First since 2016 and will transition to serve in the Retired Status July 1, 2019.

Jeffrey L. Olson (Retired Elder) ASSIGNED as Interim Pastor in the Retired Status to La Crescent/Dakota:  Riverside (River Valley District), fulltime, from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2019.

Wayne O. Souhrada (Full Elder) ASSIGNED as Pastor in the Retired Status to Stewartville (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019. Wayne has been APPOINTED as Pastor at Stewartville since 2010 and will transition to serve in the Retired Status July 1, 2019.

Rory L. Swenson (Full Elder) APPOINTED to Burnsville:  Grace (River Valley District), fulltime, from Eagan:  Advent (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019.

Yong Ok Son (Full Elder) ASSIGNED as Interim Pastor in the Retired Status to Mankato Korean Fellowship (Southern Prairie District), less than fulltime (.5), from Olivia:  Faith, Raymond:  First (Southern Prairie District), fulltime, effective July 1, 2019. Pastor Son follows SeungChan You (Elder Other Denomination) at Mankato Korean Fellowship as he returns to Korea, effective July 1, 2019.

Laurie A. Boche (Full Elder) APPOINTED as Interim Pastor to Eyota: Faith (River Valley District), fulltime, from Sabbatical Leave, effective July 1, 2019.

Jeramy Girard (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Extension Ministry:  Mayo Clinic CPE (River Valley District), fulltime, effective May 1, 2019.

Brenda L. King (Full Elder) APPOINTED to Mobile Ministry:  Kabetogama, Crane Lake Chapel (North Star District), fulltime, from Appleton:  First UMC, Bellingham:  Zion UMC, Correll UMC and Marietta UCC (North Star District) effective July 1, 2019.

Amanda Lunemann (Provisional Elder) APPOINTED to Oakdale:  Silver Lake (Twin Cities District), less than fulltime (.75) from Leave of Absence, effective July 1, 2019.

Asa Tessness (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Cannon Falls:  Christ (River Valley District), fulltime, effective May 1, 2019. Asa will serve in an Associate role in launching an Embrace Network worship service.

Jennifer Anderson (Full Elder – Dakotas Conference) APPOINTED as Associate Pastor to Roseville/St. Anthony Park:  Centennial (Twin Cities District), fulltime, from Burnsville:  Grace (River Valley District), effective July 1, 2019.

Lauren Hauger (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Hubbard (North Star District), fulltime, from Morris:  Federated Church (North Star District), fulltime, effective September 1, 2019.

Steven Pannkuk (Member Other Denomination – ELCA) APPOINTED to Newport UMC and Newport Area New Church Plant (River Valley District), fulltime (.5 and .5), respectively from ASSIGNED to Newport UMC and Newport Area New Church Plant, fulltime (.5 and .5, respectively), effective May 1, 2019.

Daniel Crandall (Laity - Candidate Evangelical Covenant Church) ASSIGNED to North Mankato:  Belgrade Avenue (Southern Prairie District), fulltime, from no appointment or assignment, effective July 1, 2019. Dan follows Daniel J. Horn (Other Denomination - Converge) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2019.

Daniel P. Doughty (Retired Elder) ASSIGNED to Taylors Falls (Big Waters District), less than fulltime (.25), from ASSIGNED as Interim Pastor to Brainerd:  Park (Big Waters District), less than fulltime (.5), effective July 1, 2019.

Stephanie Escher (Provisional Elder - Northern Illinois Conference) APPOINTED as Lead Pastor to Edina:  Good Samaritan (Twin Cities District), fulltime, from Extension Ministry:  HealthEast Care System Chaplain (Twin Cities District), effective July 1, 2019. Stephanie is transferring from the Northern Illinois Conference and will be ordained as a Full Elder in the Minnesota Annual Conference on June 18, 2019.

Garth Heckman (Other Denomination – Fellowship of Christian Assemblies) APPOINTED to New Prague:  HillSpring (River Valley District), fulltime, from New Prague:  HillSpring, less than fulltime (.75), effective January 1, 2019.

Aaron Justice (Other Denomination – Church of God) APPOINTED to Rochester:  Homestead (River Valley District), fulltime, from LaCrescent Dakota:  Riverside (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019.

Kate Payton (Full Elder – Baltimore-Washington Conference) APPOINTED to Savage:  Glendale (River Valley District), fulltime, from Cockeysville:  Epworth (Baltimore-Washington Conference), fulltime, effective July 1, 2019.

Shine CP Vang (Full Elder – California/Nevada Conference) APPOINTED to Transitional Leave (California/Nevada Conference) from St. Paul:  Wheelock (Twin Cities District), fulltime, effective April 1, 2019.

Orinda Winther (Laity) ASSIGNED as Lead Pastor to Wood Lake (Southern Prairie District), less than fulltime (.5), from ASSIGNED as Interim Pastor at Wood Lake, less than fulltime (.5), effective March 1, 2019.

Heather Klason (Full Elder) APPOINTED  to Herman UMC and Herman:  Bethel Lutheran Church (North Star District), fulltime, from St. Charles, Dover (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019. Heather follows Darrell Boe (Licensed Local Pastor) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2019.

Katrina Lee (Full Elder) APPOINTED to Lead Pastor, Minneapolis:  Walker Community (Twin Cities District), less than fulltime (.5), from Associate at Rochester:  Christ (River Valley District), effective July 1, 2019.

Gerhardt Miller (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to the new alignment of Sleepy Eye:  Faith and New Ulm:  Oakwood (Southern Prairie District), fulltime, from Mineral Point:   Parish of the Hills UMC (Southwest District - Wisconsin Annual Conference), effective, July 1, 2019.

Adam Roberts (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED St. Francis (Big Waters District), less than fulltime (.75), from no previous appointment or assignment, effective July 1, 2019.

Lee R. Kantonen (Full Elder) APPOINTED to Fergus Falls:  Grace (North Star District), fulltime, from Wadena, Deer Creek:  Joyful Spirit (North Star District), fulltime, effective July 1, 2019.

Katherine King (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Janesville, Waterville Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), fulltime, from Janesville (Southern Prairie District), less than fulltime (.25) effective July 1, 2019.

Amanda L. Larsen (Full Elder) APPOINTED to Voluntary Family Leave of Absence from Associate Pastor, Red Wing:  First (River Valley District), less than fulltime (.5), effective July 1, 2019.

Jon A. Marburger (Full Elder) APPOINTED to Dexter UMC, Grand Meadow United (.75) and Extension Ministry:  Chaplain, St. Mark’s Care Center, Austin, MN (.25) (River Valley District) from Dexter UMC, Grand Meadow United (River Valley District), less than fulltime (.75), effective January 1, 2019.

Jennifer Matthees (Laity) ASSIGNED to Winona:  Immanuel (River Valley District), less than fulltime (.25), from no previous assignment or appointment, effective July 1, 2019.

Barbara J. McKewin (Associate Member – Minnesota ) APPOINTED to Ortonville:  First, Big Stone:  Tabor (North Star District – Minnesota) and Milbank:  Parkview (Northeast District – Dakotas), less than fulltime (.75) from Mobile Ministry:  Kabetogama, Crane Lake Chapel (North Star District), fulltime, effective July 1, 2019.

Susan Mullin (Full Deacon) APPOINTED TO Transitional Leave from Director of Faith Formation, St. Anthony:  Faith (Twin Cities District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2019.

Steven Pannkuk (Member Other Denomination – ELCA) ASSIGNED to Newport UMC and Newport Area New Church Plant (River Valley District), fulltime, (.5 and .5, respectively), from Newport UMC, less than fulltime (.5), effective April 1, 2019.

Jeremy W.  H. Peters (Other Denomination – Conservative Congregational Christian Conference) APPOINTED as Church Planter to Washington County Church Plant (River Valley District), less than fulltime, (.5 ), from no previous appointment or assignment, effective April 1, 2019.

Mark A. Woodward (Full Elder) APPOINTED to Maple Leaf Parish – Spring Valley:  Faith and Cherry Grove (River Valley District), fulltime, from Eyota:  Faith (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019.

Debra L. Clausen (Full Elder) to the Retired Status from Long Term Disability Leave, effective July 1, 2019.

Ashley Goltermann (Licensed Local Pastor) to Continuing Education from Associate Pastor of Youth and Campus Ministries, Mankato:  Hilltop (Southern Prairie District), effective June 1, 2019.

Sherry Mortenson (Other Denomination – Converge) APPOINTED to Associate Pastor at Rosemount:  The Well, A UM Church (River Valley District), less than fulltime (.75) from Interim Associate Pastor at Rosemount:  The Well, A UM Church, less than fulltime (.5), effective March 1, 2019.

Jean Rollins (Full Elder) to the Retired Status from Voluntary Personal Leave, effective July 1, 2019.

Leslie Zeek (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Spicer:  Cross Roads Community (North Star District), fulltime, from Duke Seminary, effective July 1, 2019. Leslie follows Torger P. Johnson (Full Elder) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2019.

Donna Dempewolf (Full Elder) APPOINTED as Lead Pastor to Austin:  First (Southern Prairie District), fulltime, from Maple Leaf Parish - Spring Valley:  Faith, Cherry Grove (River Valley District), effective July 1, 2019. Donna follows Dennis Tamke (Licensed Local Pastor) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2019.

Laurie Kantonen (Full Elder) APPOINTED to Extension Ministries:  North Star District Superintendent (North Star District), fulltime, from Hubbard (North Star District), effective September 1, 2019.

Brian J. Cornell (Full Elder, Western North Carolina Conference) APPOINTED to Duluth:  Norton Park, Esko:  Northwood (Big Waters District), fulltime, from Trinity:  Mount Vernon (Northern Piedmont District, Western North Carolina Conference), effective July 1, 2019.

Katherine V. Cornell (Full Elder, Western North Carolina) APPOINTED to Duluth:  Asbury (Big Waters District), fulltime, from Thomasville:  Pleasant Hill and Archdale:  Prospect (Northern Piedmont District, Western North Carolina Conference), effective July 1, 2019.  Katherine follows Cindy M. Rasmussen (Full Elder) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2019.

Clinton M. Evans (Provisional Elder) to Lydia:  Zion (River Valley District), fulltime, from Fairfax, Sleepy Eye (Southern Prairie District), fulltime, effective July 1, 2019. Clint follows Larry G. Kasten (Full Elder) who will be transitioning to the retired status, effective July 1, 2019.

Becky Jo Messenbrink (Full Elder) to Lead Pastor at Eden Prairie (Twin Cities District), fulltime, from Savage:  Glendale (River Valley District), effective July 1, 2019. Becky Jo follows Daniel G. Schneider-Bryan (Full Elder) who will be transitioning to the retired status, effective July 1, 2019.

Karen Bruins (Full Elder) APPOINTED as Lead Pastor to Minneapolis:  Lake Harriet (Twin Cities District), fulltime, from Rosemount:  The Well, Lead Pastor, fulltime, effective July 1, 2019.

Melanie Homan (Full Elder) APPOINTED to Family Leave from Minneapolis:  Lake Harriet (Twin Cities District), fulltime, effective July 1, 2019.

Sherry Mortenson (Member Other Denomination – Converge) APPOINTED to Interim Lead Pastor, Rosemount:  The Well (River Valley District), fulltime, from Associate Pastor, Rosemount:  The Well, less than fulltime (.75), effective July 1, 2019. 

Bethany Nelson (Member Other Denomination – ELCA) APPOINTED to Brainerd:  Park (Big Waters District) and Emily (North Star District), less than fulltime (.75), from Rochester:  Homestead (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2019.

Luke Nelson (Full Elder) APPOINTED to Brainerd:  Park (Big Waters District) and Emily (North Star District), less than fulltime (.75), from Rochester:  Homestead (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2019.

Carissa Lick (Provisional Deacon) to No Appointment or Assignment - Voluntary Withdrawal of Credentials from ABLC:  St. James Independent School District #840 (Southern Prairie District), effective January 25, 2019.


Mark Miller (Full Elder) APPOINTED to Hastings: Resurrection (River Valley District), fulltime, from Extension Ministry: North Star District Superintendent, fulltime, effective September 1, 2019.


James (JJ) M. Morgan (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Hutchinson Bethlehem (Southern Prairie District), fulltime, from Waterville Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), effective July 1, 2019.


Stefanie Morgan (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Hutchinson Bethlehem (Southern Prairie District) as Associate Pastor of Children, Youth and Family Ministries, less-than-fulltime, from Waterville Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), effective July 1, 2019.


Wesley Gabel (Full Elder) APPOINTED to Osseo (Big Waters), fulltime, from Fergus Falls:  Grace (North Star), fulltime, effective July 1, 2019. Wes follows Interim Pastor Jeffrey M. Utecht (Full Elder) who will be transitioning to the retired status, effective July 1, 2019.

Kristi Franken (Licensed Local Pastor) to the Retired Status from Extension Ministries:  Sanford Luverne Medical Center, Hospice Chaplin, effective July 1, 2019.

Chad Koppes (Reinstated Licensed Local Pastor) APPOINTED to Delano (Big Waters District) as Associate Pastor, less than fulltime (.25), effective April 1, 2019.

Christina Koppes (Full Elder) APPOINTED TO Delano (Big Waters District) as Lead Pastor, less than fulltime (.75), from Delano as Lead Pastor, fulltime, effective April 1, 2019.

Nathan G. Melcher (Full Elder) APPOINTED to Minneapolis:  Richfield (Twin Cities District) as Lead Pastor, fulltime, from Minneapolis:  Hennepin Avenue (Twin Cities District) as Associate Pastor, fulltime, effective July 1, 2019.

Victoria A. Rebeck (Full Deacon) APPOINTED to ABLC:  General Board of Higher Education and Ministry – Director of Public Relations, Office of Marketing and Communications, fulltime, from ABLC:  General Board of Higher Education and Ministry – Director of Deacon Ministry Development, Certification & Provisional Member Support, fulltime, effective October 15, 2018.

Matthew Sipe (Full Elder) APPOINTED to Mankato:  Hilltop (Southern Prairie District), fulltime, from Interim at St. Francis (Big Waters District), effective July 1, 2019.

Yolanda Williams (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED as Associate Pastor of Worship, Mission, and Adult Discipleship to Brunswick (Twin Cities District), less than fulltime (.25), effective March 1, 2019.

David A. Christenson (Other Denomination – ELCA) to No Assignment or Appointment from ASSIGNED Grey Eagle, Long Prairie:  Peace (Northwest District), fulltime, effective January 15, 2019.

Nehil Francisco Bejarano Dominques (Full Member Other Denomination) APPOINTED as Church Planter to Minneapolis:  Latino United Methodist Fellowship (Twin Cities District), less than fulltime (.5), from no appointment or assignment, effective January 1, 2019.

Laura B. Hannah (Licensed Local Pastor) APPOINTED as Discipleship Pastor to Anoka (Big Waters District), fulltime, from Candidate with no appointment or assignment, effective February 1, 2019.

Brad Herman (Qualified Lay Person) ASSIGNED to Minneapolis:  Recovery Church Plant (Twin Cities District), fulltime, from no appointment or assignment, effective January 1, 2019.

Russell A. Jacobsen (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Blue Earth:  Hope and Winnebago:  First and Elmore (Southern Prairie District), fulltime from Blue Earth:  Hope and Winnebago:  First, fulltime, effective January 1, 2019.

Carissa Lick (Provisional Deacon) to ABLC:  St. James Independent School District #840 (Southern Prairie District), fulltime, from Parker Public Schools (Southeast District, Dakotas Conference), less than fulltime, effective September 1, 2018.

Dallas Rostad (Part-time Licensed Local Pastor) to No Appointment from Associate Pastor at Fergus Falls:  Grace (North Star District), less than fulltime, effective December 31, 2018.

Kevin Schill (Retired Elder) ASSIGNED to Edina:  Good Samaritan (Twin Cities District) fulltime, from no appointment or assignment, effective January 1, 2019.

CherLue Vang (Retired Elder, Western North Carolina Conference) ASSIGNED to Minneapolis:  Northwest Hmong Ministry Fellowship (Twin Cities District), less than fulltime (.25) from no appointment or assignment, effective November 1, 2018.

Vicheye Young (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Oakdale:  Hmong Faith Fellowship (Twin Cities District), less than fulltime (.25) from no appointment or assignment, effective February 1, 2019.

Allison L. Warren (Full Deacon) transferred from Iowa Annual Conference to Minnesota Annual Conference and continuing her appointment as Minister of Outreach and Education at Burnsville:  River Hills (River Valley District), effective January 1, 2019.

Mickson Deronvil (Newly Licensed Local Pastor) to St. Paul:  Rapha Tabernacle of Glory (Haitian New Church Start – Twin Cities District), less than fulltime (.5) from No Appointment or Assignment, effective February 1, 2019.

CherLue Vang (Retired Elder, Western North Carolina Annual Conference) to Minneapolis:  Northwest Hmong Ministry (Twin Cities District), less than fulltime (.25), effective November 1, 2018.

Kevin H. Coder (Provisional Elder) to Extension Ministries:  Director of Spiritual Care, Walker Methodist Group, (Twin Cities District), fulltime, from St. Francis (Big Waters District), fulltime, effective January 1, 2019.

Matthew P. Sipe (Full Elder) to Interim Pastor, St. Francis (Big Waters District), fulltime, from Transitional Leave, effective January 1 – June 30, 2019.


Patricia B. Hinker (Retired Elder) to No Appointment/Assignment from ASSIGNMENT as Interim Lead Pastor at Edina:  Good Samaritan (Twin Cities District), effective December 31, 2018.

 

Jason Mehring (Licensed Local Pastor) to Fargo New Church Plant (Northeast District – Dakotas Conference), fulltime, from New Ulm:  Oakwood (Southern Prairie District – Minnesota Conference), fulltime, effective January 1, 2019.

 

Jia Starr Brown (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Minneapolis:  Park Avenue (Twin Cities District) as Interim Associate Pastor, effective November 1, 2018. Jia has been serving as ASSIGNED interim associate pastor at Park Avenue in a laity position since July 15, 2018, prior to receiving her License for Pastoral Ministry.

 

Jean M. Elliott (FD) APPOINTED to Edina:  Good Samaritan (Twin Cities District) as Youth Director/Pastor, fulltime, from Transitional Leave (Big Waters District), effective September 17, 2018.

 

Hannah Choi (Newly Licensed Local Pastor) APPOINTED to Extension Ministries:  Fairview Southdale Hospital, CPE Resident (Twin Cities District), effective August 20, 2018.

 

David Comstock, (Member PCUSA) ASSIGNED to Minnetonka (Twin Cities District) as Interim Lead Pastor, fulltime, effective September 1, 2018. David follows Matthew Sipe (Full Elder) who begins Transitional Leave September 1, 2018.

 

David A. Christenson (Other Denomination – ELCA) ASSIGNED to Long Prairie:  Peace United, Grey Eagle (North Star District), as Interim Pastor, fulltime, effective August 1, 2018.

 

Daren I. Flinck (Full Elder) APPOINTED to Worthington:  First, Emmanuel AND ASSIGNED TO Adrian as Interim Pastor (Southern Prairie District), fulltime, from APPOINTED to Worthington:  First, Emmanuel, effective July 1, 2018.

 

Russell A. Jacobsen (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Blue Earth:  Hope and Winnebago:  First (Southern Prairie District) from Blue Earth:  Hope, full time, effective July 15, 2018.

 

Nancy Manning (Retired Elder – Dakotas Conference) ASSIGNED to Magnolia (Southern Prairie District) as Interim Pastor, less than fulltime, from Montrose (Southeast District – Dakotas Conference), less than fulltime, effective July 8, 2018.

 

Julie Klaus (Newly Licensed Local Pastor) to Hastings:  Resurrection (River Valley District) as Associate Pastor, fulltime, effective July 1, 2018.

 

Steve Pannkuk (Other Denomination – ELCA) ASSIGNED to Newport (River Valley District), .5 time, effective July 1, 2018.

 

Regenia  Garrett (Licensed Local Pastor – North Alabama Conference) to Deerwood:  Cascade (Big Waters District), fulltime, effective July 1, 2018. Genia follows Brian Hazard (Dakotas Conference) who is transitioning to the Retired Relationship, effective July 1, 2018.

 

Jia Starr Brown (Laity) ASSIGNED to Minneapolis:  Park Avenue (Twin Cities District) as Interim Associate, fulltime, effective July 15, 2018

 

Duane Cornell (Licensed Local Pastor) returning to Retired Status from Winnebago (Southern Prairie District), effective July 1, 2018

 

Donna Dempewolf (Full Elder) to Maple Leaf Parish:  Spring Valley:  Faith and Cherry Grove (River Valley District) as full-time interim pastor from Denver: Trinity (Rocky Mountain Conference), effective July 1, 2018.

 

David Hodd (Newly Licensed Local Pastor) to Lino Lakes:  Gethsemane (Big Waters District), .75 time, effective July 1, 2018.

 

Arthur Jerome “Jerry” Jensen (Certified Lay Minister) ASSIGNED to Bloomington:  Hillcrest (Twin Cities District) as Minister of Education and Pastoral Support, .25 time, effective July 1, 2018.

 

Amy Strom (Other Denomination - Covenant) to Dent, Frazee, Vergas (North Star District), fulltime, effective July 1, 2018.

 

Andrew D. Bonsell (Newly Licensed Local Pastor) to Forest Lake:  Forest Hills (Big Waters District), as associate pastor, fulltime, effective July 1, 2018.

 

Cynthia Coffin-Langdon (Member Other Denomination – UCC) to Duluth:  Hillside (Big Waters District), (.5 time), effective July 1, 2018.

 

Daniel P. Doughty (Full Elder, transitioning to the retired status July 1, 2018) to Brainerd:  Park (Big Waters District) as assigned interim co-pastor, (.5 time), effective July 1, 2018. Dan has been serving Lindstrom (Big Waters District).

 

Philip L. Strom (Retired Elder) to Brainerd:  Park (Big Waters District) as assigned interim co-pastor, (.5 time), effective July 1, 2018.

 

Kristi L. Franken (Licensed Local Pastor) to Extension Ministries:  Sanford Hospital, Luverne, MN (Southern Prairie District) as Hospice Chaplain, (.25 time) from Adrian, Magnolia (Southern Prairie District), effective July 1, 2018.

 

James Hein (Other Denomination – Covenant Order of Evangelical Presbyterians) to Hutchinson:  Vineyard (Southern Prairie District), as co-pastor, fulltime, effective July 1, 2018. Sara and James Hein follow Deborah M. Walkes (Full Elder) who will be transitioning to the retired status September 1, 2018.

 

Sara Hein (Other Denomination – Presbyterian Church:  USA) to Hutchinson:  Vineyard (Southern Prairie District), (.75 time), as co-pastor, effective July 1, 2018. Sara and James Hein follow Deborah M. Walkes (Full Elder) who will be transitioning to the retired status September 1, 2018.

 

Abigail Kammann (Licensed Local Pastor) to St. Michael Community Church Plant (Big Waters District), fulltime from (.75 time), effective June 1, 2018.

 

Joyce E. Parker (Member Other Denomination – Assemblies of God) to West Concord (River Valley District), (.25 time), and Dodge Center associate (River Valley District), (.25 time), effective July 1, 2018. Joyce has been serving as Dodge Center associate, (.25 time).

 

Ronald Bell, Jr. (Provisional Elder – Peninsula-Delaware Conference) to St. Paul:  Camphor Memorial (Twin Cities District), fulltime, effective July 1, 2018. Ron has been serving Arise UMC in Wilmington, Delaware and will retain his membership in the Peninsula-Delaware Conference. He follows Gloria Roach Thomas (Full Elder) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2018.

 

Patricia Hinker (Retired Elder) ASSIGNED to Edina:  Good Samaritan (Twin Cities District) as Lead Interim Pastor, fulltime, effective July 1, 2018.

 

Paul Woolverton, Jr. (Full Elder transitioning to Retired Status 7/1/18) ASSIGNED to Hutchinson:  Bethlehem (Southern Prairie District), as Interim Pastor, .75 time, from Open Doors:  Wells/Kiester (Southern Prairie District), effective July 1, 2018.

 

William “Bill” Hoffman (Full Elder – Dakotas Annual Conference) to Pine Island (River Valley District – Minnesota Conference), fulltime, from Faulkton (Southwest District – Dakotas Conference), effective July 1, 2018.

 

Frenchye Magee (Full Elder - Mississippi Annual Conference) to Minneapolis: Hennepin Avenue (Twin Cities District) as Associate, fulltime, from Goodman, Mississippi:  Walden Chapel United Methodist Church, (Greenwood District – Mississippi Annual Conference) effective July 1, 2018.

 

Eric Shin (Provisional Elder) to Chanhassen:  Discovery (Twin Cities District), .75 time, and Hopkins:  Korean Evangelical (Twin Cities District), .25 time, from Chanhassen:  Discovery, .75 time, effective May 1, 2018. 

Jeffrey Adams (Newly Licensed Local Pastor) to Beauford (Southern Prairie District), .25 time, effective July 1, 2018. Jeff will join Andrew Bittner (Licensed Local Pastor) at Beauford.

 

Soung-bum Baek (Korean Methodist) to New Brighton:  Korean of Minnesota (Twin Cities District), .75 time, effective June 1, 2018. Rev. Baek comes from Eden Korean UMC (Associate) in Baltimore, Maryland.

 

Eric “Rick” Frederickson (Newly Licensed Local Pastor) to Springfield (Southern Prairie District), fulltime, effective July 1, 2018.

 

Leah Challberg (Full Elder, effective June 1, 2018) to Minneapolis:  Northeast (Twin Cities District) as Lead Pastor, .5 time, and Extension Ministries:  Alzheimer’s Association, Care Consultation, .5 time, from Extension Ministries:  Alzheimer’s Association, .5 time, effective July 1, 2018.

 

Hope Hutchison (Provisional Deacon) to Minneapolis:  Northeast (Twin Cities District) as Appointed Staff, .5 time, from Transitional Leave, effective July 1, 2018.

 

Woojae Im (Full Elder) to Richfield:  Church of Peace (Twin Cities District), fulltime, from Osseo (Big Waters District), effective July 1, 2018. Woojae follows Gerald Vuchetich (Licensed Local Pastor) who is transitioning to the retired status.

 

Jenny Lind Larsen (Newly Licensed Local Pastor) to Maplewood:  Christ (Twin Cities District), fulltime, effective July 1, 2018.

 

Christopher Leistra (Licensed Local Pastor - Wisconsin Conference) to Wells:  Open Doors, Kiester (Southern Prairie District), fulltime, from Pecatonica Valley Parish, Blanchardville, Lamont – South West District Wisconsin Conference), effective July 1, 2018. Chris follows Paul Woolverton, Jr. (Full Elder) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2018.

 

Sherry Mortenson (Member Other Denomination – Converge) ASSIGNED to Rosemount:  The Well (River Valley District), as Interim Associate, .5, effective April 15, 2018. Appointed as Interim Associate, .5, effective June 1, 2016.

 

Ethanie Schmidt (Newly Licensed Local Pastor) to Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), ..5, from ASSIGNED as Qualified Lay Person to Slayton, Lake Wilson, effective July 1, 2018.

 

Faith Totushek (Newly Licensed Local Pastor) to St. Cloud:  Grace (Big Waters District), fulltime, effective July 1, 2018.

 

Lori Anderson (Newly Licensed Local Pastor) to Ham Lake:  Cedar (Big Waters District), .75 time, effective June 1, 2018.

 

Sarah Lawton (Full Elder) to Duluth:  Hope (Big Waters District), fulltime, from Minneapolis:  Northeast (Twin Cities District), fulltime, effective July 1, 2018. Sarah follows Laurie Boche (Full Elder) who will transition to a Sabbatical Leave of Absence, effective July 1, 2018.

 

Jacob Hanson (newly Licensed Local Pastor) to Kasson, Pleasant Corners (River Valley District), fulltime, effective July 1, 2018.

 

Abigail A. Kammann (newly Licensed Local Pastor) to St. Michael New Church Plant (Big Waters District), .75 time. Abby had been ASSIGNED to St. Michael New Church Plant, .5 time, as a Qualified Lay Person.

 

Steven W. Manskar (Full Elder) to Grand Rapids:  Trinity (Grand Rapids District - West Michigan Conference), fulltime, from Transitional Leave (Twin Cities District – Minnesota Conference), effective July 1, 2018.


Paul Baker (Full Elder) to Montrose and Annandale (Big Waters District), fulltime, from Hutchinson:  Bethlehem (Southern Prairie District), fulltime, effective July 1, 2018. Paul follows Mary Keen (Retired Elder) at Annandale and Cheryl Goode (Full Elder) at Montrose as she transitions to the retired status.

 

Pam Seebach (Licensed Local Pastor) to Preston, Harmony (River Valley District), .50 time and Mabel, Newburg (River Valley District), .25 time, effective July 1, 2018. Pam follows Sharon Goetzinger (Retired Licensed Local Pastor) at Mabel, Newburg.

 

David Stoeger (Licensed Local Pastor) to Preston, Harmony (River Valley District), .50 time and continuing at Wykoff (River Valley District) .25 time, effective July 1, 2018. David follows Michael W. Smith (Full Elder) at Preston, Harmony as Michael transitions to the retired status.

 

Dale Stiles (Member Other Denomination - ELCA) to Lindstrom:  First (Big Waters District), fulltime, effective July 1, 2018. Dale follows Daniel P. Doughty (Full Elder) as he transitions to the retired status.

 

Josh Doughty (Provisional Elder) to Marshall:  Cornerstone (Southern Prairie District), fulltime, from Springfield (Southern Prairie District), effective July 1, 2018.

 

Jeffrey Utecht (Full Elder) to Interim Pastor at Osseo UMC (Big Waters District), fulltime, from Interim Pastor at Coon Rapids (Big Waters District), full time, effective July 1, 2018.

 

Lisa Dodd Vick (Laity) ASSIGNED to Brownsdale, Sargeant (River Valley District), .50 time, effective July 1, 2018. Lisa follows Mark A. Bengtson (Full Elder) who has been serving Brownsdale, Sargeant in the retired status.

 

David Johnston (Other Denomination) to Inver Grove Heights:  Mt. Bethel (River Valley District), .5 time, from Marshall:  Cornerstone (Southern Prairie District), fulltime, effective July 1, 2018.

 

Eli Somers (Candidate – Iowa Conference) ASSIGNED to Arlington, Norwood:  Church of the Maples (Southern Prairie District), fulltime, effective July 1, 2018.

 

Velda Maine (Licensed Local Pastor) to Pipestone: Peace, Jasper, Pipestone: Salem (Southern Prairie District), .75 time, from Jasper, Pipestone: Salem, .25 time, effective July 1, 2018.

 

Ethanie Schmidt (Qualified Lay Person) ASSIGNED to Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), .50 time, from Candidacy, effective March 1, 2018.

 

Brooke Heerwald Steiner (Full Elder) to Excelsior (Twin Cities District) fulltime, from White Bear Lake Associate Big Waters District), fulltime, effective July 1, 2018. Brooke follows Kathryn Schneider Bryan (Full Elder) who is transitioning to the retired status.

 

Daniel P. Bader (Full Elder – Dakotas Conference) to Stillwater:  First (Big Waters District) from Pierre:  First (Southwest District – Dakotas Conference), effective July 1, 2018. Dan follows Martin B. Raths (Full Elder) and Donna R. Buell (Other Denomination) who are transitioning to the Retired Status.

 

Samuel Lopez (Qualified Lay Person) ASSIGNED to St. Paul:  La Puerta Abierta (Twin Cities District), .5 time, effective February 15, 2018.

 

Craig Haberman (Full Elder) to Ely (North Star District), fulltime, from Alexandria (North Star District), effective August 1, 2018. Craig follows Dana Thompson (Full Elder) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2018.

 

Kay Schroder-Hacklander (Full Deacon) to Roseville:  Centennial (Twin Cities District) as Minister of Visitation, .25 time, from Leave of Absence, effective January 26, 2018.

 

Gary Taylor (Associate Member) to Alexandria (North Star District), fulltime, from Grey Eagle UMC/Long Prairie:  Peace United (North Star District), effective August 1, 2018.

 

Allison Warren (Full Deacon, Iowa Conference) to Burnsville:  River Hills (River Valley District), as Minister of Outreach and Education, fulltime, from Bloomfield (South Central District, Iowa Conference), effective July 1, 2018.
 

Dianna S. Dunham (Licensed Local Pastor) to Coon Rapids (Big Waters) as Lead Pastor, fulltime, from St. Cloud:  Grace (Big Waters District), effective July 1, 2018.

 

Rachael A. Warner (Full Elder) to Anoka (Big Waters District) as Lead Pastor, fulltime, from Maplewood:  Christ (Twin Cities District), effective July 1, 2018.

 

Steven M. Manskar (Full Elder) to Transitional Leave (Twin Cities District) from Extension Ministries:  Discipleship Ministries, fulltime, effective February 15, 2018.

 

Gay M. Albers (Full Elder) to Deer River (North Star District), .5 time, from Leave of Absence, effective January 8, 2018.

 

Diane Brennan (newly Licensed Local Pastor) APPOINTED TO Northern Lights Parish:  McGregor/Fleming (North Star District) from ASSIGNED TO Northern Lights Parish:  McGregor/Fleming, effective January 1, 2018.

 

Linda Koelman (Full Elder) transitioning to the Retired Status while serving Minneapolis:  North (Twin Cities District), .25 time and Extension Ministries:  Minneapolis Police Chaplain .25 time, from Minneapolis:  North, full time, effective October 1, 2017 to January 1, 2018.

 

Laquaan Malachi (Licensed Local Pastor) to Minneapolis: North as Pastor (Twin Cities District), fulltime, from Minneapolis:  North as Associate Pastor, less than fulltime, effective January 1, 2018.

 

Martha Postlethwaite (Full Elder) to St. Paul:  Central Park The Recovery Church (Twin Cities District), full time, from St. Paul: Central Park The Recovery Church, .75 time, effective January 1, 2018.

 

Dong Hun Shin (Full Member Iowa Conference) to Personal Leave of Absence from Korean UMC of MN (Twin Cities District), effective January 1, 2018.

 

Isaac Shin (Retired Elder Detroit Conference) ASSIGNED to Korean of Minnesota (Twin Cities District) as Interim Pastor, .75 time, effective January 1, 2018.

 

Pamela L. Serdar (Full Elder) to Personal Leave of Absence from Minneapolis:  Richfield (Twin Cities District), effective January 15, 2018.

 

Eric Elkin (Other Denomination) ASSIGNED to Minneapolis:  Richfield (Twin Cities District) as Interim Pastor, fulltime, effective January 15, 2018.

 

Leah M. Challberg (Provisional Elder) to Extension Ministries:  Alzheimer’s Association from Roseville:  Centennial Associate (Twin Cities District), effective December 15, 2017.

 

Emil Eberhart and Penelope (Penny) Eberhart (Full Elders, Dakotas Conference, Retired) ASSIGNED to Inver Grove Heights:  Mt. Bethel (River Valley District) as Interim Pastors, .25 time each, effective January 1, 2018. The Eberharts follow David E. Brown (Full Elder), transitioning to the Retired Status from Inver Grove Heights:  Mt Bethel, STORM Faith Community, effective January 1, 2018.

 

Abigail Ozanne (newly Licensed Local Pastor) to Browns Valley United Methodist Presbyterian; First Presbyterian, Sisseton SD; Presbyterian, Veblen, SD (North Star District), effective November 1, 2017.

 

John J Morris (Full Elder) to Extension Ministries:  US Army Chief of Chaplains – National Guard Program Chaplain from Extension Ministries:  Garrison Chaplain, effective July 16, 2017.

 

Mary Anne Korsch (Provisional Deacon) to Duluth:  First as Discipleship Coordinator, less than fulltime, and Essentia Health:  Superior as Chaplain, less than fulltime, (Big Waters District) effective August 1, 2017. Mary Anne has been serving Duluth:  First as Discipleship Coordinator, less than fulltime.

 

Paula Colton (Full Deacon) to Excelsior (Twin Cities District) as Deacon of Family and Outreach Ministries, less than fulltime, from Elk River (Big Waters District) as Minister of Administration, less than fulltime, effective August 1, 2017.

 

Robert Hicks (Full Elder, Pacific Northwest Conference) to Winona: Wesley (River Valley District) less than fulltime from Christ First and Palmer (Wasilla, Alaska), effective August 1, 2017.

 

Tori Hicks (Full Elder, Pacific Northwest Conference) to Winona: Wesley (River Valley District) as Associate Pastor, less than fulltime from Christ First and Palmer UMC (Wasilla, Alaska), effective August 1, 2017.

 

Mary Keen (Retired Elder) ASSIGNED to Annandale (Big Waters District), less than fulltime, effective July 15, 2017.

 

Jason Mehring (Newly Licensed Local pastor) to New Ulm:  Oakwood (Southern Prairie District) from seminary, effective July 1, 2017.

 

Rachel Devereaux (Newly Licensed Local Pastor) to Maple Grove:  Cross Winds as Associate Pastor (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Laquaan Malachi (Licensed Local Pastor) to Minneapolis: North as Associate Pastor (Twin Cities District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Ray Sherwood (Member Other Denomination) to Dent, Frazee, Vergas (North Star District), effective July 1, 2017.

 

Mary Lou Sixberry (Newly Licensed Local Pastor) to Gilbert:  Community (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Grant Spencer (Provisional Deacon) to Eagan:  Advent as Youth Ministry Coordinator (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Terryll Sullivan (Certified Lay Minister) ASSIGNED to Richville, Ottertail as Lay Minister (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Marvin Winstryg (Associate Member – Dakotas Conference) to Dent, Frazee, Vergas as Associate Pastor (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Karen Evenson (Provisional Elder) to Farmington:  Faith (River Valley District) from Rosemount:  The Well, (less than fulltime) and Farmington:  Faith (less than fulltime) (River Valley District), effective July 1, 2017.

 

Patricia B. Hinker (Retired Elder) to Lino Lakes:  Gethsemane (Big Waters District) as ASSIGNED Interim, effective September 1, 2017 to June 30, 2018. Pat follows Diane C. Olson who will transition to the Retired Status, effective September 1, 2017.

 

Hope Hutchison (Provisional Deacon, Twin Cities District) to Extension Ministries:  Lutherdale Ministries Agricultural Education Director, Elkhorn, Wisconsin, effective July 1, 2017.

 

Matthew Howe (Provisional Deacon - Western Pennsylvania Conference) to Thief River Falls, Warren: Grace, Angus Presbyterian (North Star District) from seminary, effective July 1, 2017.

 

Dana Neuhauser (Provisional Deacon) to Extension Ministries:  Twin Cities District Coalition Organizer (less than fulltime) and Minneapolis:  New City Church Minister of Public Witness (less than fulltime) (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Shine CP Vang (Full Elder - California-Nevada Conference) to St. Paul:  Wheelock (Twin Cities District), effective August 1, 2017. Shine follows Tsuchue Vang (Associate Member) who transitioned to the Retired Status, effective January 1, 2017.

 

Ronald Warnes (Member Other Denomination) ASSIGNED to Thief River Falls, Warren:  Grace, Angus Presbyterian (North Star District) as Associate Pastor, less than fulltime, from Warren:  Grace, Angus Presbyterian, effective July 1, 2017.

 

KookJin Yun (Full Elder – Northern Illinois Conference) to Hopkins:  Korean Evangelical (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Joyce Parker (Other Denomination) ASSIGNED to Prairie Spirit Parish:  Dodge Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Karl Wolfe (Other Denomination) ASSIGNED to Annandale (Big Waters District) as Interim Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Lori Artner (Qualified Lay Person) ASSIGNED to South Haven:  Zion (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Carol Engelhart (Qualified Lay Person) ASSIGNED to South Haven:  Zion (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Rick Fossum (Retired Elder – Dakotas Conference) ASSIGNED to Anoka (Big Waters District) as Interim Pastor, effective July 1, 2017.

 

Andrew Bittner (Newly Licensed Local Pastor) to Beauford (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Daniel Dempster (Newly Licensed Local Pastor) to Madelia (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017. Daniel has been serving Madelia in an ASSIGNED status.

 

Donna Kuper (Newly Licensed Local Pastor) to Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017. Donna is a student at Sioux Falls Seminary.

 

Suzanne K. Mades (Full Elder) to Minneapolis:  Living Spirit (Twin Cities District) from Personal Leave, effective July 1, 2017.

 

Velda Maine (Newly Licensed Local Pastor) to Jasper, Salem (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017. Velda has been serving Jasper, Salem in an ASSIGNED status.

 

Jill M. Meents (Newly Licensed Local Pastor) to Bloomington: Hillcrest (Twin Cities District) as Lead Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Samuel Mercado (Member Other Denomination) to Bloomington: Hillcrest (Twin Cities District) as Associate Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

David J. Stoeger (Licensed Local Pastor) to Wykoff (River Valley District), less than fulltime from Attending School, effective June 11, 2017.


Eric Shin (Provisional Elder) to Chanhassen:   Discovery (Twin Cities District) from Little Falls:  First United (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Judith Anderson-Bauer (Other Denomination) to Duluth:  Hillside, Duluth:  Lester Park (Big Waters District) as Interim Pastor, effective July 1, 2017.

 

James Crecelius (Full Elder) to Grand Rapids (North Star District) from Isanti:  Spirit River Community (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Darrell Boe (Licensed Local Pastor) to Herman (North Star District, Minnesota Annual Conference), less than fulltime from Bottineau (Sakakawea District, Dakotas Annual Conference), effective July 1 , 2017.

 

Cheryl Fleckenstein (Other Denomination) to Esko:  Northwoods, Duluth:  Norton Park (Big Waters District) as Interim Pastor, effective July 1, 2017. Cheryl follows Gary A. Gottfried (Full Elder) who is transitioning to the Retired Status.

 

Guy Sederski (Licensed Local Pastor) to Isanti:  Spirit River Community, West Bethel:  Cedar (Big Waters District) from West Bethel:  Cedar (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Gail Sederski (Assigned Qualified Lay) to Isanti:  Spirit River Community (Big Waters District) as Program Director, less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Alan H. Bolte (Full Elder) to West Union, Mount Orab (Shawnee Valley District, West Ohio Conference) from Grand Rapids (North Star District, Minnesota Conference), effective July 1, 2017.

 

Gregory W. Leslie (Licensed Local Pastor) to Motley, Staples (North Star District) from Perham, Dent (North Star District), effective July 1, 2017.

 

Dianne Ciesluk (Full Elder) to Little Prairie (River Valley District) from Pequot Lakes (North Star District), effective July 1, 2017.

 

Williams Eaves (Full Elder) to White Bear Lake (Big Waters District) from Anoka (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Cheryl Nymann (Licensed Local Pastor) to Plainview: Peace, Kellogg (River Valley District), effective July 1, 2017.  In addition Cheryl will continue her appointment at Weaver, serving these churches as a 3-point charge. Cheryl follows Cooper Wiggen who will transition to the retired status effective July 1, 2017. 

 

Aaron Justice (Other Denomination) to La Crescent (River Valley District) from Faith Fellowship Church of God, Riverton, Wyoming, effective July 1, 2017. Aaron follows Gregory V. Nelson (Full Elder) who is transitioning to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

James "JJ" Morgan (Licensed Local Pastor) to Waterville: Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), less than full time, from Thief River Falls (North Star District), effective July 1, 2017.

 

Stefanie Morgan (In Candidacy, North Star District) ASSIGNED to Waterville: Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), Associate Pastor, less than full time, effective July 1, 2017.


Gregory Ciesluk (Full Elder) to Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District) from Motley, Staples (North Star District), effective July 1, 2017. Greg follows John McEachran (Associate Member, Retired Status) and Judith McEachran (Assemblies of God, Transitioning to Retired Status effective July 1, 2017) who have been serving Faribault:  Fourth Avenue.

 

Christina (Stina) Koppes (Full Elder) to Delano (Big Waters District) from Family Leave, effective July 1, 2017.

 

Amanda Larsen (Full Elder) to Red Wing:  First (River Valley District), Associate Pastor, less than fulltime, from Lanesboro, Wykoff (River Valley District), less than fulltime, effective June 1, 2017. Amanda follows Pamela Armstrong (Licensed Local Pastor) who will be relocating to Colorado, effective May 31, 2017.

 

Linda McCollough (Licensed Local pastor) to Columbia Heights:  Community (Twin Cities District) from Excelsior (Twin Cities District), Associate Pastor, effective July 1, 2017.

 

David Doppenberg (Other Denomination) to Elk River (Big Waters District) from White Bear Lake (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Seokhwan Jay Jeong (Provisional Elder) to St. Paul:  Mounds Park (Twin Cities District) from Lamberton, Sanborn, Walnut Grove (Southern Prairie District), effective July 1, 2017. Jay follows Dennis Alexander (Full Elder) who is transitioning to the Retired Status

 

Keihwan Ryoo (Full Elder - Dakotas Conference) to Extension Ministries:  Korean Ministry Plan Missionary, General Board of Global Ministries, (Los Angeles, California) from Hopkins:  Korean Evangelical (Twin Cities District - Minnesota Conference), effective July 1, 2017.

 

Chad Setter (Licensed Local Pastor) to Lake Crystal:  Cornerstone (Southern Prairie District), less than fulltime, from Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2017.

 

Donna M. Dempewolf (Full Elder) to Denver: Trinity - Executive Pastor (Metro District, Rocky Mountain Conference) from Minneapolis:  Living Spirit (Twin Cities District, Minnesota Conference), effective June 12, 2017. 

 

Carolyn Doering (Full Elder, Arkansas Conference) to Heron Lake, Lakefield (Southern Prairie District), less than fulltime, from Hazen, Devalls Bluff UMCs (Central District, Arkansas Conference), effective July 1, 2017.

 

Kirk Doering (Full Elder, Arkansas Conference) to Sanborn, Lamberton, Walnut Grove (Southern Prairie District), from Carlisle First UMC (Central District, Arkansas Conference), effective July 1, 2017.

 

Shawna Horn (to be commissioned Provisional Elder at 2017 Annual Conference) to St. Paul:  Fairmount Avenue (Twin Cities District) from Little Prairie (River Valley District), effective July 1, 2017.

 

Ashley Swoboda (Licensed Local Pastor) to Mankato Hilltop (Southern Prairie District) as Associate Pastor/Director of Youth and Campus Ministries from Lake Crystal Cornerstone, Beauford (Southern Prairie District), effective July 1, 2017.

 

Gary Liker (Full Elder) to Pequot Lakes:  Grace (North Star District) from Bloomington:  Hillcrest (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Max R. Richter (Full Elder) to Champlin (Big Waters District) from Columbia Heights Community (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Matthew P. Sipe (Full Elder) to Minnetonka Lead Pastor (Twin Cities District) from Delano (Big Waters District), effective July 1, 2017.

 

Patricia Hinker (Retired Full Elder) ASSIGNED to St. Paul:  Fairmount Avenue (Twin Cities District), interim pastor, effective February 1 - June 30, 2017.

 

Marci A. Jamison (Full Elder) to Leave of Absence from St. Paul:  Fairmount Avenue (Twin Cities District), effective February 1, 2017. 

 

James Beard (Full Elder) to Mound:  Bethel (Big Waters District) from Elk River (Big Waters District), effective July 1, 2017. Jim follows David McBride (Full Elder) who transitions to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

Jennifer Anderson (Provisional Elder, Dakotas Conference) to Burnsville: Grace (River Valley District, Minnesota Conference), from Calvary, Union Grove (Corridor District, North Carolina Conference), effective July 1, 2017. Jen follows Kevin Schill (Full Elder) who transitions to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

Diane Bolles (newly Licensed Local Pastor) to Nashwauk, Pengilly (North Star District), less than fulltime, effective March 5, 2017.

 

Carollee Smith (Certified Candidate and Qualified Lay Leader) ASSIGNED to Alden (Southern Prairie District) less than fulltime, effective March 1, 2017.

 

Joseph W. Carpenter (Retired Full Elder) to Bird Island (Southern Prairie District), less than fulltime, effective March 1, 2017.

 

Richard R. Koehn (Retired Full Elder) ASSIGNED to Rice:  Graham (Big Waters District), less than fulltime, effective April 16, 2017. Ric follows Suzanne Maki (Part-time Licensed Local Pastor) as she began Medical Leave of Absence, effective February 13, 2017, and will transition to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

Sharon J. Nelson (Retired full Elder) to Waterville:  Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), less than fulltime interim, effective March 1 through June 30, 2017.

 

Cynthia L. Kennedy (Full Elder) to Personal Leave of Absence from Waterville:  Evangelical, Blooming Grove (Southern Prairie District), effective March 1, 2017.

 

Ailsa L. Odom (newly Licensed Local Pastor) to Beardsley UMC, Zion Lutheran - Ortonville (North Star District) from seminary, effective February 21, 2017.

 

Jeanine Alexander (Full Elder) to Duluth:  First (Big Waters District) from Minnetonka (Twin Cities District), effective July 1, 2017.

 

Samuel J. Kautz (Full Elder) to Montevideo (Southern Prairie District) from Duluth: Lester Park, Hillside (Big Waters District), effective July 1, 2017.Sam follows Gwendolyn Bohlke (Full Elder) who will transition to the Retired Status, effective July 1, 2017.

 

Bridget Sheely, (newly Licensed Local pastor) to Racine, Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective December 1, 2016.


Iris Z. Burse (newly Licensed Local Pastor) to Winona:  Immanuel (River Valley District), less than fulltime, effective November 1, 2016.


Paula K. Colton (Full Deacon) to Elk River:  Minister of Administration (Big Waters District), less than fulltime, from Family Leave, effective August 15, 2016.


Andrew Petter (newly Licensed Local Pastor) to Hibbing: Wesley (North Star District), less than fulltime, from seminary, effective October 15, 2016.


Debra Schaffran (qualified lay person) ASSIGNED to Mora, Ogilvie (Big Waters District), effective October 1, 2016.


Kali Christensen (qualified lay person) to Communities of Faith Larger Parish (Clarissa, Clotho, Eagle Bend), less than fulltime, effective September 9, 2016. 


Cheryl J. Nymann  (Newly Licensed Local Pastor) to Weaver United Methodist Church (River Valley District), less than fulltime, effective October 1, 2016.


Richard N. Fossum (Retired Elder Dakotas Conference) to Duluth:  First (Big Waters District), as interim pastor, effective August 25, 2016. Rick follows David Bard (Full Elder) who was elected bishop at the North Central Jurisdictional Conference in July and will begin serving the Michigan Area on September 1, 2016.


Daniel Foster (Part-time Licensed Local Pastor) to Amboy, Vernon Center:  Grace (Southern Prairie District), less than fulltime, from Communities of Faith United Methodist Parish:  Clarissa, Clotho, Eagle Bend (North Star District), effective September 1, 2016.


Michael McInnis (Covenant Church) to Windom:  First (Southern Prairie District) from being involved in Church Planting in Omaha, Nebraska, effective September 1, 2016.


Judith Miller-Qualley (Licensed Local Pastor) to Pipestone:  Peace (Southern Prairie District) less than fulltime, from Pipestone:  Jasper and Pipestone:  Salem (Southern Prairie District) less than fulltime, effective August 28, 2016.


Velda Maine (qualified lay person and Luverne UMC ministry candidate) to Pipestone:  Jasper and Pipestone:  Salem (Southern Prairie District) less than fulltime, effective August 21, 2016.


Christopher D. Carr (Provisional Deacon) to Minneapolis:  Lake Harriet (Twin Cities District) as Director of Youth Ministries, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Clinton Firstbrook, III (Retired Licensed Local Pastor) to St. James (Southern Prairie District), less than fulltime, from St. James and Beauford (Southern Prairie District), effective July 1, 2016.


Daniel Dempster (Qualified Lay Person) ASSIGNED to Madelia (Southern Prairie District) less than fulltime, under the care of the district superintendent, effective July 1, 2016.


Steven Reiser (newly Licensed Local Pastor) to Minneapolis:  Epworth (Twin Cities District) less than fulltime, effective July 1, 2016


Toubee Yang (newly Licensed Local Pastor) to Northwest Minneapolis Hmong UM Ministry New Church Start (Twin Cities District), less than fulltime, effective May 15, 2016.


Pamela R. Armstrong (Licensed Local Pastor) to Red Wing:  First (River Valley District) as Associate, less than fulltime, from Minneapolis:  Epworth (Twin Cities District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Lisbeth “Libby” Henslin (newly Licensed Local Pastor) to Racine, Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Nicholas Scutari (Member Other Denomination) to Tracy (Southern Prairie District), effective June 1, 2016.


Lauren A. Snell (Licensed Local Pastor) to Morris Federated and Herman (North Star District) from Morris Federated, effective July 1, 2016.


Alanna Tyler (Member Other Denomination) to Minneapolis:  Park Avenue (Twin Cities District) as Associate, effective July 15, 2016.


Mark Bateson (Full Elder) to Henning, Wrightstown (North Star District), less than fulltime, from Cooperative Parish:  Deer Creek, Henning, Wadena, Wrightstown (North Star District), effective July 1, 2016.


Lee Kantonen (Full Elder) to Deer Creek, Wadena (North Star District) from Extension Ministry:  Red River Valley Hospice, effective July 1, 2016.


Linda McCollough (newly Licensed Local Pastor) to Excelsior (Twin Cities District) as Associate of Community and Family Ministries, effective June 1, 2016.


Amelia Buschena (Newly Licensed Local Pastor) to Cambridge:  Common Ground (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Andrew Buschena (Qualified Lay Person) ASSIGNED to Cambridge:  Common Ground (Big Waters District), less than fulltime, under the care of the district superintendent, effective July 1, 2016.


Mark Rader (Full Elder) to Rochester:  Evangel (River Valley District) from Riverton UMC (Yellowstone Annual Conference), effective October 1, 2016. Mark follows Philip Strom who is transitioning to the retired status.


Michael Owens (Full Member Other Denomination) to Minneapolis:  North (Twin Cities District) as associate, less than fulltime, effective June 1, 2016.


Je’sus Purisaca Ruiz (Provisional Elder, 2016) to Minneapolis:  Simpson (Twin Cities District) as associate, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Ashley Swoboda (newly Licensed Local Pastor) to Lake Crystal:  Cornerstone and Beauford (Southern Prairie District), less than fulltime, from Asbury Theological Seminary and Herrington UMC (Lexington District, KY Annual Conference), effective July 1, 2016.


Cody Swoboda (newly Licensed Local Pastor) to Lake Crystal:  Cornerstone and Beauford (Southern Prairie District) from Asbury Theological Seminary and Herrington UMC (Lexington District, KY Annual Conference), effective July 1, 2016.


David Doppenberg (Ordained ELCA) ASSIGNED to White Bear Lake as intentional interim pastor, effective July 25, 2016.


Kelly Lamon (newly Licensed Local Pastor) to Woodbury, Peaceful Grove (River Valley District) as Associate Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Tamara Luckhardt (Certified Candidate) assigned to Plymouth:  Messiah (Twin Cities District) as associate pastor, effective July 1, 2016, to be appointed upon issuance of her License for Pastoral Ministry.


Clay Oglesbee (Full Elder) to Red Wing:  First (River Valley District), less than fulltime, from Extension Ministries:  River Valley District Superintendent, effective July 1, 2016.  


Keith Mercer (Licensed Local Pastor) to Danube/Renville/Middle Creek (Southern Prairie District) from Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2016. Keith follows Dean Nosek (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Debra King Quale (Full Elder) to Caledonia, Hoka, South Ridge (River Valley District) from Lake Crystal:  First, Madelia (Southern Prairie District), effective July 1, 2016.


Karen Evenson (Licensed Local Pastor) to Rosemount UMC Associate and South Metro Cooperative Parish - Farmington:  Faith UMC campus (River Valley District) from Rosemount Associate (River Valley District) and Extension Ministries: Reach, Renew, Rejoice Campaign Coordinator, effective July 1, 2016.


Randy Koppen (Full Elder) to Redwood Falls:  First (Southern Prairie District) from Extension Ministries:  Interim Project Manager, Minnesota Annual Conference, effective July 1, 2016. Randy follows Janiece Redman (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Josh Doughty (Provisional Elder) to Springfield (Southern Prairie District) from Rochester:  Bethany (River Valley District), effective July 1, 2016. Josh follows David Price who is transitioning to the retired status.


Gregory Strunk (Full Elder) to Rosemount and South Metro Cooperative Parish (River Valley District) from Red Wing:  First (River Valley District), effective July 1, 2016.


Paula Gaboury (newly Licensed Local Pastor) to United Church of Two Harbors (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Ruth Ann Ramstad (Full Elder) to Crystal:  Brunswick (Twin Cities District) from Woodbury/Peaceful Grove (River Valley District), effective July 1, 2016.


Sharon Goetzinger (Licensed Local Pastor) to Mabel, Newburg (River Valley District), less than fulltime, from Sargeant, Brownsdale (River Valley District), effective July 1, 2016.


Marnie Parrish-Siggelkow (Qualified Laity) ASSIGNED to Finlayson UMC, Moose Lake UMC, Sandstone UCC (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Roger Parrish-Siggelkow (Licensed Local Pastor) to Finlayson UMC, Moose Lake UMC, Sandstone UCC (Big Waters District), less than fulltime, from Alexandria (North Star District), effective July 1, 2016.


Mark Bengtson (Full Elder) to Sargeant:  Zion, Brownsdale (River Valley District), less than fulltime, from Calendonia, Hokah, South Ridge (River Valley District), effective July 1, 2016.


Lyndon Zabel (Full Elder) to Extension Ministries:  Director of Missional Impact, Minnesota Annual Conference from Plymouth:  Messiah, Associate Pastor, half-time (Twin Cities District) and Extension Ministries:  Director of Missional Impact, Minnesota Annual Conference, half time, effective July 1, 2016.


Craig Haberman (Full Elder) to Alexandria (North Star District) from Tracy (Southern Prairie District), effective April 16, 2016.


Keith Mercer (newly Licensed Local Pastor) to Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective January 1, 2016. Keith has been serving Sumner Center as an assigned Certified Lay Minister.


Guy Sederski (Licensed Local Pastor) to West Bethel:  Cedar (Big Waters District), less than fulltime, effective January 1, 2016. Guy has been serving West Bethel:  Cedar as an assigned Licensed Local Pastor.


Kathleen R. Menne (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  Hospice Chaplain, Mayo Clinic Health Systems, Mankato (Southern Prairie District), from Appointment Beyond the Local Church:  Hospice Chaplain, Allina Health, New Ulm (Southern Prairie District), effective November 30, 2015. Kathleen’s secondary appointment at Mankato:  Belgrade Avenue United Methodist Church (Southern Prairie District) remains the same.


Michelle Olson (PE) to Virginia:  Peace (North Star District) from Virginia:  Peace and Gilbert (North Star District), effective September 8, 2015.


Susan M. Mullin (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  General Board of Global Ministries, Strategic Planning Consultant, less than fulltime, in addition to continuing her appointment as Director of Faith Formation at St. Anthony:  Faith (Twin Cities District), less than fulltime, effective September 1, 2015.


Leah Challberg (Licensed Local Pastor) to St. Paul: Epworth and Roseville:  Centennial Associate (Twin Cities District), less than full time, from St. Paul:  Epworth, less than full time, effective September 1, 2015.


Guy Sederski (Newly Licensed Local Pastor) assigned to West Bethel:  Cedar as Interim Pastor, less than fulltime, effective September 1, 2015.


James Haun (Retired Elder) assigned as interim pastor to Champlin (Big Waters District), less than fulltime, effective September 1, 2015.


Garth Heckman (Other Christian Denomination) to New Prague:  Heritage and Jordan:  Immanuel (River Valley District), less than fulltime, from assignment to New Prague:  Heritage (River Valley District), effective September 1, 2015.


Marilyn Loken (Full Elder) to Weaver (River Valley District), less than full-time, from personal leave of absence, effective September 15, 2015.


Kristina Geer (laity) assigned to Nashwauk, Pengilly (North Star District) from McGregor, Fleming (North Star District), less than fulltime, August 1, 2015. 


Diane Christianson (Full Elder, North Carolina Conference) to St. Anthony:  Faith (Twin Cities District) from Champlin (Big Waters District), effective August 1, 2015.


David Drager (Licensed Local Pastor) to Hector, Buffalo Lake:  Zion (Southern Prairie District) from Hector (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Daniel Kocher (Certified Lay Minister) assigned to Vernon Center, Amboy (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda Leigh Brown (Full Elder) to Coralville (Iowa Conference) from St. Anthony:  Faith (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Loren Grage (Retired Elder) to Pine River (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda Gesling (Full Elder) to Newport United Methodist Church (River Valley  District), less than fulltime, from Stillwater (Big Waters District),  effective July 1, 2015.


Terri Horn (newly Licensed Local Pastor) to LeSueur (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Donna Martinson (Full Elder) to Le Center / St. Peter: Good Samaritan (Southern Prairie District), less than fulltime, from Family Leave, effective July 1, 2015.


Walter Lockhart, IV (Full Elder) to Minneapolis:  Walker Community and Minneapolis:  Simpson (Twin Cities District), less than fulltime, effective September 1, 2015. Walter currently serves Minneapolis:  Walker Community, less than fulltime.


Jean Elliott (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  Bethel Lutheran Church, Hudson, WI, as Director of Youth Ministries, effective July 1, 2015. Jean’s secondary appointment as a Full Deacon will be to White Bear Lake (Big Waters District)


Clint Evans (newly Licensed Local Pastor) to Sleepy Eye, Fairfax (Southern Prairie District), effective July 1, 2015. Clint has been serving at Pequot Lakes:  Grace (North Star District) as Youth Director.


Wesley J. Johnson (Full Elder) to Jeffers, Red Rock (Southern Prairie District), less than full time from Marshall: Wesley (Southern Prairie), effective July 1, 2015. Wes follows Judith Lloyd who is transitioning to the retired status.


David Johnston (Other Denomination: Converge) to Marshall: Cornerstone (Southern Prairie - new congregation as Marshall: Albright and Marshall: Wesley merge), effective July 1, 2015.


Brenda L. Kramer King (Full Elder) to Appleton, Bellingham, Correll, Marrietta UCC (North Star District) from Brainerd:  Park (Big Waters District), effective July 1, 2015.


Laura Nordstrom (newly Licensed Local Pastor) to Glenwood:  United Parish (North Star District), effective July 1, 2015.


Mark D. Winther (Licensed Local Pastor) to Wood Lake (Southern Prairie District), less than full time, from Marshall: Albright and Wood Lake (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Gordon Deuel (Full Elder) to Lakeville:  Crossroads – Elko-New Market New Church Start (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015. Gordon has been previously been serving this appointment fulltime.


Melissa Deuel (newly Licensed Local Pastor) to Lakeville:  Crossroads – Elko-New Market New Church Start (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Matthew Silker (newly Licensed Local Pastor) to Chanhassen:  Discovery (Twin Cities District) from Appleton, Bellingham, Correll and Marietta UCC (North Star District), effective July 1, 2015.


Barbara L. Jones (Retired Licensed Local Pastor) to Hawick (North Star District), effective July 1, 2015.


Loren M. Olson (Full Elder) as Lead Pastor to the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District) from Owatonna United Methodist Church, effective July 1, 2015.


Debora K. Miller (Licensed Local Pastor) as Associate at Dodge Center in the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda L. Boorman (Licensed Local Pastor) as Associate at Owatonna in the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District), less than full-time, effective July 1, 2015.


Carrie L. Binnie (Full Elder) to Monticello:  Community (Big Waters District) from Chanhassen:  Discovery (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Laurence G. Foote (Retired Elder) to Pine Lake Chapel (North Star District) less than fulltime, effective July 1, 2015.


Patricia B. Hinker (Retired Elder) assigned to St. Paul:  St. Anthony Park (Twin Cities District) as Intentional Interim Pastor, effective July 1, 2015. Pat follows J. Samuel Subramanian (Full Elder, Iowa Conference) who will be ending his less-than-fulltime assignment at St. Paul:  St. Anthony Park, June 30, 2015.


Dawn Houser (Licensed Local Pastor) to Aitkin, Emily (North Star District) from Nashwauk, Pengilly (North Star District), effective July 1, 2015.


Daniel C. Johnson (Full Elder) to Extension Ministries:  Twin Cities District Superintendent from Extension Ministries:  Director of Congregational Development (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


John McEachran (Associate Member) to Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District) as Pastor, less than fulltime, from Lakeland:  Saint Croix Valley and Newport (River Valley District), effective July 1, 2015.


Judith A. McEachran (Other Denomination) to Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District) as Associate Pastor, less than fulltime, from Lakeland:  Saint Croix Valley (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


James “JJ” Morgan (newly licensed Local Pastor) to Thief Rivers Falls, effective July 1, 2015. JJ will be coming from seminary upon his graduation in May 2015.


Judith Zabel (Full Elder) to Minneapolis:  Hennepin Avenue (Twin Cities District) from Extension Ministries:  Twin Cities District Superintendent, effective July 1, 2015.


JoAnne Amaral (Full Elder) to Family Leave from Bloomington:  Normandale Hylands (Twin Cities District), effective July 1, 2015. 


Jean-Paul Baudhuin (Licensed Local Pastor) to St. Louis Park:  Aldersgate (Twin Cities District) from Rosemount Associate (River Valley District), effective July 1, 2015.


Amy Jo Bur (Full Elder) to Mendota Heights:  St. Paul’s (Twin Cities District) from Le Center and St. Peter:  Good Samaritan (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Ralph Holbrook (Licensed Local Pastor) to North Branch:  Main Street (Big Waters District), effective July 1, 2015. Ralph is a newly licensed local pastor.


Nathaniel "Nate" Larson (newly Licensed Local Pastor) appointed to Rosemount Associate (River Valley District) from assignment as Qualified Lay Person to Rosemount, effective July 1, 2015.


John Mitchem (Licensed Local Pastor) to Albert Lea (Southern Prairie District) from Sleepy Eye (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Chad Setter (newly Licensed Local Pastor) to Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), less than full time. effective July 1, 2015.


Kathleen W. Zielinski (Retired Elder) to Intentional Interim Pastor, second year, Farmington:  Faith (River Valley District), effective July 1, 2015.


Holly W. Aastuen (Full Elder) to Wyoming (Big Waters District) from St. Louis Park:  Aldersgate (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Thomas G. Biatek (Full Elder) to Maplewood:  Arlington Hills (Twin Cities District) from Albert Lea (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Karen Evenson (Licensed Local Pastor) to Rosemount (River Valley District) as Associate of Missions and Connections, less than fulltime, and to Extension Ministry:  Project Manager - Reach, Renew, Rejoice Campaign (Minnesota Annual Conference), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Jon A. Marburger (Full Elder) to Dexter, Grand Meadow Union (River Valley District), less than fulltime, from Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Philip L. Strom (Full Elder) to Rochester:  Evangel (River Valley District) as intentional interim from Extension Ministry:  Southern Prairie District Superintendent, effective July 1, 2015.


Jeffrey M. Utecht (Full Elder) to Lakeland:  St. Croix Valley (River Valley District) as intentional interim, from Rochester:  Evangel (River Valley District, effective July 1, 2015.


William Davis "Dave" Westlake (Licensed Local Pastor) to West Concord (River Valley District), less than fulltime, from Dodge Center, West Concord (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Ruth Gangloff (Retired Licensed Local Pastor) to Sauk Centre (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Justin M. Halbersma (Full Elder) to Brainerd:  Park (Big Waters District) from Winona: Wesley (River Valley District), effective July 1, 2015.


Rhodel Jacobson (Full Elder) to Bloomington:  Normandale Hylands (Twin Cities District) from Monticello:  Community (Big Waters District), effective July 1, 2015.


Jerad Morey (Licensed Local Pastor) to Northfield (River Valley District) as associate pastor, less than fulltime, from employment with the Minnesota Council of Churches, effective July 1, 2015.


Rachel M. Morey (Full Elder) to Northfield (River Valley District) as lead pastor, full time, from Minneapolis: Simpson (Twin Cities District) less than fulltime, effective July 1, 2015.


Luke C. Nelson (Full Elder) to Rochester:  Homestead (River Valley District) from Le Sueur (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Martin B. Raths (Full Elder) to Stillwater (Big Waters District), co-pastor, from Northfield (River Valley District), co-pastor, effective July 1, 2015.


Donna R. Buell (Ordained PC USA) to Stillwater (Big Waters District), co-pastor, from Northfield (River Valley District), co-pastor, effective July 1, 2015.


Richard Zeck (Full Elder – Dakotas Conference) to Brooklyn Center:  Brooklyn (Twin Cities District – Minnesota Conference) from Brookings First (Glacial Lakes District – Dakotas Conference), effective July 1, 2015. Richard will be following Rufus Campbell (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Karen V. Ashton (Full Elder) to Proctor:  Forbes (Big Waters District) from Dexter, Grand Meadow (River Valley District) effective July 1, 2015. Karen will follow Pamela E. Barbour who will be transitioning to the retired status.


Robert M. Kopp (Full Elder) to Bemidji (North Star District) from Thief River Falls (North Star District), effective July 1, 2015.


Kelly McCuaig (Licensed Local Pastor) to Mankato:  Hilltop (Southern Prairie District) from Asbury Theological Seminary, effective July 1, 2015. Kelly will be following Fred Vanderwerf (Full Elder) who is transitioning to Extension Ministries:  Southern Prairie District Superintendent.


Carl “Chip” M. Nielsen (Full Elder) to Park Rapids:  Riverside as Lead Pastor (3/4 time) (North Star District) from Maplewood:  Arlington Hills (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Delores “Lori” L. Nielsen (Full Elder) to Park Rapids:  Riverside as Associate Pastor (3/4 time) (North Star District) from Wyoming (Big Waters District), effective July 1, 2015. 


Robert A. Kandels (Full Elder) to Paynesville:  Grace (North Star District) from Rochester:  Homestead (River Valley District), effective July 1, 2015. Bob will follow Richard R. Koehn (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Jeff Ozanne (Full Elder) to Willmar, Lead Pastor-fulltime (North Star District) from Glenwood: United Parish (North Star District), effective July 1, 2015. Jeff follows Rev. John Darlington (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Marianne Ozanne (Provisional Elder) to Atwater/Rosendale, 3/4-time, (North Star District) and Willmar, Associate Pastor of Discipleship-one-quarter time, (North Star District) from Sauk Centre (North Star District), effective July 1, 2015. Marianne follows Rev. Joseph Carpenter (Full Elder) at Atwater/Rosendale who is transitioning to the retired status.


Dennis R. Tamke (Licensed Local Pastor) to Austin:  First (Southern Prairie District) from Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District), effective July 1, 2015. Dennis follows Marilee A. Benson (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Frederick S. E. Vanderwerf (Full Elder) to Extension Ministries:  Southern Prairie District Superintendent, effective July 1, 2015. The current superintendent, Philip L. Strom (Full Elder), will transition to the retired status. Fred will also serve as “vision pastor” at Mankato:  Hilltop UMC (Southern Prairie District), where he currently is appointed.


Minnesota Annual Conference of the United Methodist Church

122 West Franklin Avenue, Suite 400 Minneapolis, MN 55404

info@minnesotaumc.org

(612) 870-0058