Clergy Appointments


Most recently announced appointments are at the top in bold. Appointments are fulltime unless otherwise indicated.

Full Clergy Appointments for 2016 (updated August 22, 2016)

View clear opens as of December 10, 2015

 

Bridget Sheely, newly Licensed Local pastor, to Racine, Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective December 1, 2016.

 

Iris Z. Burse (newly Licensed Local Pastor) to Winona:  Immanuel (River Valley District), less than fulltime, effective November 1, 2016.

 

Paula K. Colton (Full Deacon) to Elk River:  Minister of Administration (Big Waters District), less than fulltime, from Family Leave, effective August 15, 2016.

 

Andrew Petter (newly Licensed Local Pastor) to Hibbing: Wesley (North Star District), less than fulltime, from seminary, effective October 15, 2016.

 

Debra Schaffran (qualified lay person) ASSIGNED to Mora, Ogilvie (Big Waters District), effective October 1, 2016.

 

Kali Christensen (qualified lay person) to Communities of Faith Larger Parish (Clarissa, Clotho, Eagle Bend), less than fulltime, effective September 9, 2016. 

 

Cheryl J. Nymann  (Newly Licensed Local Pastor) to Weaver United Methodist Church (River Valley District), less than fulltime, effective October 1, 2016.

 

Richard N. Fossum (Retired Elder Dakotas Conference) to Duluth:  First (Big Waters District), as interim pastor, effective August 25, 2016. Rick follows David Bard (Full Elder) who was elected bishop at the North Central Jurisdictional Conference in July and will begin serving the Michigan Area on September 1, 2016.

 

Daniel Foster (Part-time Licensed Local Pastor) to Amboy, Vernon Center:  Grace (Southern Prairie District), less than fulltime, from Communities of Faith United Methodist Parish:  Clarissa, Clotho, Eagle Bend (North Star District), effective September 1, 2016.

 

Michael McInnis (Covenant Church) to Windom:  First (Southern Prairie District) from being involved in Church Planting in Omaha, Nebraska, effective September 1, 2016.

 

Judith Miller-Qualley (Licensed Local Pastor) to Pipestone:  Peace (Southern Prairie District) less than fulltime, from Pipestone:  Jasper and Pipestone:  Salem (Southern Prairie District) less than fulltime, effective August 28, 2016.

 

 

Velda Maine (qualified lay person and Luverne UMC ministry candidate) to Pipestone:  Jasper and Pipestone:  Salem (Southern Prairie District) less than fulltime, effective August 21, 2016.

 

Christopher D. Carr (Provisional Deacon) to Minneapolis:  Lake Harriet (Twin Cities District) as Director of Youth Ministries, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Clinton Firstbrook, III (Retired Licensed Local Pastor) to St. James (Southern Prairie District), less than fulltime, from St. James and Beauford (Southern Prairie District), effective July 1, 2016.


Daniel Dempster (Qualified Lay Person) ASSIGNED to Madelia (Southern Prairie District) less than fulltime, under the care of the district superintendent, effective July 1, 2016.


Steven Reiser (newly Licensed Local Pastor) to Minneapolis:  Epworth (Twin Cities District) less than fulltime, effective July 1, 2016


Toubee Yang (newly Licensed Local Pastor) to Northwest Minneapolis Hmong UM Ministry New Church Start (Twin Cities District), less than fulltime, effective May 15, 2016.


Pamela R. Armstrong (Licensed Local Pastor) to Red Wing:  First (River Valley District) as Associate, less than fulltime, from Minneapolis:  Epworth (Twin Cities District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Lisbeth “Libby” Henslin (newly Licensed Local Pastor) to Racine, Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Nicholas Scutari (Member Other Denomination) to Tracy (Southern Prairie District), effective June 1, 2016.


Lauren A. Snell (Licensed Local Pastor) to Morris Federated and Herman (North Star District) from Morris Federated, effective July 1, 2016.


Alanna Tyler (Member Other Denomination) to Minneapolis:  Park Avenue (Twin Cities District) as Associate, effective July 15, 2016.


Mark Bateson (Full Elder) to Henning, Wrightstown (North Star District), less than fulltime, from Cooperative Parish:  Deer Creek, Henning, Wadena, Wrightstown (North Star District), effective July 1, 2016.


Lee Kantonen (Full Elder) to Deer Creek, Wadena (North Star District) from Extension Ministry:  Red River Valley Hospice, effective July 1, 2016.


Linda McCollough (newly Licensed Local Pastor) to Excelsior (Twin Cities District) as Associate of Community and Family Ministries, effective June 1, 2016.


Amelia Buschena (Newly Licensed Local Pastor) to Cambridge:  Common Ground (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Andrew Buschena (Qualified Lay Person) ASSIGNED to Cambridge:  Common Ground (Big Waters District), less than fulltime, under the care of the district superintendent, effective July 1, 2016.


Mark Rader (Full Elder) to Rochester:  Evangel (River Valley District) from Riverton UMC (Yellowstone Annual Conference), effective October 1, 2016. Mark follows Philip Strom who is transitioning to the retired status.


Michael Owens (Full Member Other Denomination) to Minneapolis:  North (Twin Cities District) as associate, less than fulltime, effective June 1, 2016.


Je’sus Purisaca Ruiz (Provisional Elder, 2016) to Minneapolis:  Simpson (Twin Cities District) as associate, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Ashley Swoboda (newly Licensed Local Pastor) to Lake Crystal:  Cornerstone and Beauford (Southern Prairie District), less than fulltime, from Asbury Theological Seminary and Herrington UMC (Lexington District, KY Annual Conference), effective July 1, 2016.


Cody Swoboda (newly Licensed Local Pastor) to Lake Crystal:  Cornerstone and Beauford (Southern Prairie District) from Asbury Theological Seminary and Herrington UMC (Lexington District, KY Annual Conference), effective July 1, 2016.


David Doppenberg (Ordained ELCA) ASSIGNED to White Bear Lake as intentional interim pastor, effective July 25, 2016.


Kelly Lamon (newly Licensed Local Pastor) to Woodbury, Peaceful Grove (River Valley District) as Associate Pastor, less than fulltime, effective July 1, 2016.


Tamara Luckhardt (Certified Candidate) assigned to Plymouth:  Messiah (Twin Cities District) as associate pastor, effective July 1, 2016, to be appointed upon issuance of her License for Pastoral Ministry.


Clay Oglesbee (Full Elder) to Red Wing:  First (River Valley District), less than fulltime, from Extension Ministries:  River Valley District Superintendent, effective July 1, 2016.  


Keith Mercer (Licensed Local Pastor) to Danube/Renville/Middle Creek (Southern Prairie District) from Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2016. Keith follows Dean Nosek (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Debra King Quale (Full Elder) to Caledonia, Hoka, South Ridge (River Valley District) from Lake Crystal:  First, Madelia (Southern Prairie District), effective July 1, 2016.


Karen Evenson (Licensed Local Pastor) to Rosemount UMC Associate and South Metro Cooperative Parish - Farmington:  Faith UMC campus (River Valley District) from Rosemount Associate (River Valley District) and Extension Ministries: Reach, Renew, Rejoice Campaign Coordinator, effective July 1, 2016.


Randy Koppen (Full Elder) to Redwood Falls:  First (Southern Prairie District) from Extension Ministries:  Interim Project Manager, Minnesota Annual Conference, effective July 1, 2016. Randy follows Janiece Redman (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Josh Doughty (Provisional Elder) to Springfield (Southern Prairie District) from Rochester:  Bethany (River Valley District), effective July 1, 2016. Josh follows David Price who is transitioning to the retired status.


Gregory Strunk (Full Elder) to Rosemount and South Metro Cooperative Parish (River Valley District) from Red Wing:  First (River Valley District), effective July 1, 2016.


Paula Gaboury (newly Licensed Local Pastor) to United Church of Two Harbors (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Ruth Ann Ramstad (Full Elder) to Crystal:  Brunswick (Twin Cities District) from Woodbury/Peaceful Grove (River Valley District), effective July 1, 2016.


Sharon Goetzinger (Licensed Local Pastor) to Mabel, Newburg (River Valley District), less than fulltime, from Sargeant, Brownsdale (River Valley District), effective July 1, 2016.


Marnie Parrish-Siggelkow (Qualified Laity) ASSIGNED to Finlayson UMC, Moose Lake UMC, Sandstone UCC (Big Waters District), less than fulltime, effective July 1, 2016.


Roger Parrish-Siggelkow (Licensed Local Pastor) to Finlayson UMC, Moose Lake UMC, Sandstone UCC (Big Waters District), less than fulltime, from Alexandria (North Star District), effective July 1, 2016.


Mark Bengtson (Full Elder) to Sargeant:  Zion, Brownsdale (River Valley District), less than fulltime, from Calendonia, Hokah, South Ridge (River Valley District), effective July 1, 2016.


Lyndon Zabel (Full Elder) to Extension Ministries:  Director of Missional Impact, Minnesota Annual Conference from Plymouth:  Messiah, Associate Pastor, half-time (Twin Cities District) and Extension Ministries:  Director of Missional Impact, Minnesota Annual Conference, half time, effective July 1, 2016.


Craig Haberman (Full Elder) to Alexandria (North Star District) from Tracy (Southern Prairie District), effective April 16, 2016.


Keith Mercer (newly Licensed Local Pastor) to Sumner Center (River Valley District), less than fulltime, effective January 1, 2016. Keith has been serving Sumner Center as an assigned Certified Lay Minister.


Guy Sederski (Licensed Local Pastor) to West Bethel:  Cedar (Big Waters District), less than fulltime, effective January 1, 2016. Guy has been serving West Bethel:  Cedar as an assigned Licensed Local Pastor.


Kathleen R. Menne (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  Hospice Chaplain, Mayo Clinic Health Systems, Mankato (Southern Prairie District), from Appointment Beyond the Local Church:  Hospice Chaplain, Allina Health, New Ulm (Southern Prairie District), effective November 30, 2015. Kathleen’s secondary appointment at Mankato:  Belgrade Avenue United Methodist Church (Southern Prairie District) remains the same.


Michelle Olson (PE) to Virginia:  Peace (North Star District) from Virginia:  Peace and Gilbert (North Star District), effective September 8, 2015.


Susan M. Mullin (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  General Board of Global Ministries, Strategic Planning Consultant, less than fulltime, in addition to continuing her appointment as Director of Faith Formation at St. Anthony:  Faith (Twin Cities District), less than fulltime, effective September 1, 2015.


Leah Challberg (Licensed Local Pastor) to St. Paul: Epworth and Roseville:  Centennial Associate (Twin Cities District), less than full time, from St. Paul:  Epworth, less than full time, effective September 1, 2015.


Guy Sederski (Newly Licensed Local Pastor) assigned to West Bethel:  Cedar as Interim Pastor, less than fulltime, effective September 1, 2015.


James Haun (Retired Elder) assigned as interim pastor to Champlin (Big Waters District), less than fulltime, effective September 1, 2015.


Garth Heckman (Other Christian Denomination) to New Prague:  Heritage and Jordan:  Immanuel (River Valley District), less than fulltime, from assignment to New Prague:  Heritage (River Valley District), effective September 1, 2015.


Marilyn Loken (Full Elder) to Weaver (River Valley District), less than full-time, from personal leave of absence, effective September 15, 2015.


Kristina Geer (laity) assigned to Nashwauk, Pengilly (North Star District) from McGregor, Fleming (North Star District), less than fulltime, August 1, 2015. 


Diane Christianson (Full Elder, North Carolina Conference) to St. Anthony:  Faith (Twin Cities District) from Champlin (Big Waters District), effective August 1, 2015.


David Drager (Licensed Local Pastor) to Hector, Buffalo Lake:  Zion (Southern Prairie District) from Hector (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Daniel Kocher (Certified Lay Minister) assigned to Vernon Center, Amboy (Southern Prairie District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda Leigh Brown (Full Elder) to Coralville (Iowa Conference) from St. Anthony:  Faith (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Loren Grage (Retired Elder) to Pine River (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda Gesling (Full Elder) to Newport United Methodist Church (River Valley  District), less than fulltime, from Stillwater (Big Waters District),  effective July 1, 2015.


Terri Horn (newly Licensed Local Pastor) to LeSueur (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Donna Martinson (Full Elder) to Le Center / St. Peter: Good Samaritan (Southern Prairie District), less than fulltime, from Family Leave, effective July 1, 2015.


Walter Lockhart, IV (Full Elder) to Minneapolis:  Walker Community and Minneapolis:  Simpson (Twin Cities District), less than fulltime, effective September 1, 2015. Walter currently serves Minneapolis:  Walker Community, less than fulltime.


Jean Elliott (Full Deacon) to Appointment Beyond the Local Church:  Bethel Lutheran Church, Hudson, WI, as Director of Youth Ministries, effective July 1, 2015. Jean’s secondary appointment as a Full Deacon will be to White Bear Lake (Big Waters District)


Clint Evans (newly Licensed Local Pastor) to Sleepy Eye, Fairfax (Southern Prairie District), effective July 1, 2015. Clint has been serving at Pequot Lakes:  Grace (North Star District) as Youth Director.


Wesley J. Johnson (Full Elder) to Jeffers, Red Rock (Southern Prairie District), less than full time from Marshall: Wesley (Southern Prairie), effective July 1, 2015. Wes follows Judith Lloyd who is transitioning to the retired status.


David Johnston (Other Denomination: Converge) to Marshall: Cornerstone (Southern Prairie - new congregation as Marshall: Albright and Marshall: Wesley merge), effective July 1, 2015.


Brenda L. Kramer King (Full Elder) to Appleton, Bellingham, Correll, Marrietta UCC (North Star District) from Brainerd:  Park (Big Waters District), effective July 1, 2015.


Laura Nordstrom (newly Licensed Local Pastor) to Glenwood:  United Parish (North Star District), effective July 1, 2015.


Mark D. Winther (Licensed Local Pastor) to Wood Lake (Southern Prairie District), less than full time, from Marshall: Albright and Wood Lake (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Gordon Deuel (Full Elder) to Lakeville:  Crossroads – Elko-New Market New Church Start (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015. Gordon has been previously been serving this appointment fulltime.


Melissa Deuel (newly Licensed Local Pastor) to Lakeville:  Crossroads – Elko-New Market New Church Start (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Matthew Silker (newly Licensed Local Pastor) to Chanhassen:  Discovery (Twin Cities District) from Appleton, Bellingham, Correll and Marietta UCC (North Star District), effective July 1, 2015.


Barbara L. Jones (Retired Licensed Local Pastor) to Hawick (North Star District), effective July 1, 2015.


Loren M. Olson (Full Elder) as Lead Pastor to the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District) from Owatonna United Methodist Church, effective July 1, 2015.


Debora K. Miller (Licensed Local Pastor) as Associate at Dodge Center in the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Linda L. Boorman (Licensed Local Pastor) as Associate at Owatonna in the newly-formed Prairie Spirit Cooperative Parish:  Owatonna, Dodge Center (River Valley District), less than full-time, effective July 1, 2015.


Carrie L. Binnie (Full Elder) to Monticello:  Community (Big Waters District) from Chanhassen:  Discovery (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Laurence G. Foote (Retired Elder) to Pine Lake Chapel (North Star District) less than fulltime, effective July 1, 2015.


Patricia B. Hinker (Retired Elder) assigned to St. Paul:  St. Anthony Park (Twin Cities District) as Intentional Interim Pastor, effective July 1, 2015. Pat follows J. Samuel Subramanian (Full Elder, Iowa Conference) who will be ending his less-than-fulltime assignment at St. Paul:  St. Anthony Park, June 30, 2015.


Dawn Houser (Licensed Local Pastor) to Aitkin, Emily (North Star District) from Nashwauk, Pengilly (North Star District), effective July 1, 2015.


Daniel C. Johnson (Full Elder) to Extension Ministries:  Twin Cities District Superintendent from Extension Ministries:  Director of Congregational Development (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


John McEachran (Associate Member) to Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District) as Pastor, less than fulltime, from Lakeland:  Saint Croix Valley and Newport (River Valley District), effective July 1, 2015.


Judith A. McEachran (Other Denomination) to Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District) as Associate Pastor, less than fulltime, from Lakeland:  Saint Croix Valley (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


James “JJ” Morgan (newly licensed Local Pastor) to Thief Rivers Falls, effective July 1, 2015. JJ will be coming from seminary upon his graduation in May 2015.


Judith Zabel (Full Elder) to Minneapolis:  Hennepin Avenue (Twin Cities District) from Extension Ministries:  Twin Cities District Superintendent, effective July 1, 2015.


JoAnne Amaral (Full Elder) to Family Leave from Bloomington:  Normandale Hylands (Twin Cities District), effective July 1, 2015. 


Jean-Paul Baudhuin (Licensed Local Pastor) to St. Louis Park:  Aldersgate (Twin Cities District) from Rosemount Associate (River Valley District), effective July 1, 2015.


Amy Jo Bur (Full Elder) to Mendota Heights:  St. Paul’s (Twin Cities District) from Le Center and St. Peter:  Good Samaritan (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Ralph Holbrook (Licensed Local Pastor) to North Branch:  Main Street (Big Waters District), effective July 1, 2015. Ralph is a newly licensed local pastor.


Nathaniel "Nate" Larson (newly Licensed Local Pastor) appointed to Rosemount Associate (River Valley District) from assignment as Qualified Lay Person to Rosemount, effective July 1, 2015.


John Mitchem (Licensed Local Pastor) to Albert Lea (Southern Prairie District) from Sleepy Eye (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Chad Setter (newly Licensed Local Pastor) to Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), less than full time. effective July 1, 2015.


Kathleen W. Zielinski (Retired Elder) to Intentional Interim Pastor, second year, Farmington:  Faith (River Valley District), effective July 1, 2015.


Holly W. Aastuen (Full Elder) to Wyoming (Big Waters District) from St. Louis Park:  Aldersgate (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Thomas G. Biatek (Full Elder) to Maplewood:  Arlington Hills (Twin Cities District) from Albert Lea (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Karen Evenson (Licensed Local Pastor) to Rosemount (River Valley District) as Associate of Missions and Connections, less than fulltime, and to Extension Ministry:  Project Manager - Reach, Renew, Rejoice Campaign (Minnesota Annual Conference), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Jon A. Marburger (Full Elder) to Dexter, Grand Meadow Union (River Valley District), less than fulltime, from Slayton, Lake Wilson (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Philip L. Strom (Full Elder) to Rochester:  Evangel (River Valley District) as intentional interim from Extension Ministry:  Southern Prairie District Superintendent, effective July 1, 2015.


Jeffrey M. Utecht (Full Elder) to Lakeland:  St. Croix Valley (River Valley District) as intentional interim, from Rochester:  Evangel (River Valley District, effective July 1, 2015.


William Davis "Dave" Westlake (Licensed Local Pastor) to West Concord (River Valley District), less than fulltime, from Dodge Center, West Concord (River Valley District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Ruth Gangloff (Retired Licensed Local Pastor) to Sauk Centre (North Star District), less than fulltime, effective July 1, 2015.


Justin M. Halbersma (Full Elder) to Brainerd:  Park (Big Waters District) from Winona: Wesley (River Valley District), effective July 1, 2015.


Rhodel Jacobson (Full Elder) to Bloomington:  Normandale Hylands (Twin Cities District) from Monticello:  Community (Big Waters District), effective July 1, 2015.


Jerad Morey (Licensed Local Pastor) to Northfield (River Valley District) as associate pastor, less than fulltime, from employment with the Minnesota Council of Churches, effective July 1, 2015.


Rachel M. Morey (Full Elder) to Northfield (River Valley District) as lead pastor, full time, from Minneapolis: Simpson (Twin Cities District) less than fulltime, effective July 1, 2015.


Luke C. Nelson (Full Elder) to Rochester:  Homestead (River Valley District) from Le Sueur (Southern Prairie District), effective July 1, 2015.


Martin B. Raths (Full Elder) to Stillwater (Big Waters District), co-pastor, from Northfield (River Valley District), co-pastor, effective July 1, 2015.


Donna R. Buell (Ordained PC USA) to Stillwater (Big Waters District), co-pastor, from Northfield (River Valley District), co-pastor, effective July 1, 2015.


Richard Zeck (Full Elder – Dakotas Conference) to Brooklyn Center:  Brooklyn (Twin Cities District – Minnesota Conference) from Brookings First (Glacial Lakes District – Dakotas Conference), effective July 1, 2015. Richard will be following Rufus Campbell (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Karen V. Ashton (Full Elder) to Proctor:  Forbes (Big Waters District) from Dexter, Grand Meadow (River Valley District) effective July 1, 2015. Karen will follow Pamela E. Barbour who will be transitioning to the retired status.


Robert M. Kopp (Full Elder) to Bemidji (North Star District) from Thief River Falls (North Star District), effective July 1, 2015.


Kelly McCuaig (Licensed Local Pastor) to Mankato:  Hilltop (Southern Prairie District) from Asbury Theological Seminary, effective July 1, 2015. Kelly will be following Fred Vanderwerf (Full Elder) who is transitioning to Extension Ministries:  Southern Prairie District Superintendent.


Carl “Chip” M. Nielsen (Full Elder) to Park Rapids:  Riverside as Lead Pastor (3/4 time) (North Star District) from Maplewood:  Arlington Hills (Twin Cities District), effective July 1, 2015.


Delores “Lori” L. Nielsen (Full Elder) to Park Rapids:  Riverside as Associate Pastor (3/4 time) (North Star District) from Wyoming (Big Waters District), effective July 1, 2015. 


Robert A. Kandels (Full Elder) to Paynesville:  Grace (North Star District) from Rochester:  Homestead (River Valley District), effective July 1, 2015. Bob will follow Richard R. Koehn (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Jeff Ozanne (Full Elder) to Willmar, Lead Pastor-fulltime (North Star District) from Glenwood: United Parish (North Star District), effective July 1, 2015. Jeff follows Rev. John Darlington (Full Elder) who is transitioning to the retired status.


Marianne Ozanne (Provisional Elder) to Atwater/Rosendale, 3/4-time, (North Star District) and Willmar, Associate Pastor of Discipleship-one-quarter time, (North Star District) from Sauk Centre (North Star District), effective July 1, 2015. Marianne follows Rev. Joseph Carpenter (Full Elder) at Atwater/Rosendale who is transitioning to the retired status.


Dennis R. Tamke (Licensed Local Pastor) to Austin:  First (Southern Prairie District) from Faribault:  Fourth Avenue (River Valley District), effective July 1, 2015. Dennis follows Marilee A. Benson (Full Elder) who will be transitioning to the retired status.


Frederick S. E. Vanderwerf (Full Elder) to Extension Ministries:  Southern Prairie District Superintendent, effective July 1, 2015. The current superintendent, Philip L. Strom (Full Elder), will transition to the retired status. Fred will also serve as “vision pastor” at Mankato:  Hilltop UMC (Southern Prairie District), where he currently is appointed.


Minnesota Annual Conference of the United Methodist Church

122 West Franklin Avenue, Suite 400 Minneapolis, MN 55404

info@minnesotaumc.org

(612) 870-0058